Формування української ідентичності в процесі викладання курсу «Філософія» в закладі вищої освіти за умов воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266066Анотація
Метою статті є аналіз напрямів роботи науково-педагогічних працівників, що забезпечують викладання курсу «Філософія» як загальноосвітньої дисципліни студентам нефілософських спеціальностей, з формування української ідентичності в здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня в умовах новітньої війни росії проти України. У статті зазначено, що в українському суспільстві стрімко зростає запит на системне розуміння феномену української ідентичності, за цих умов заклади вищої освіти мають напрацювати дієві шляхи в напрямі формування в студентів української ідентичності. Висвітлено результати напрацювань кафедри філософії і педагогіки Київського національного університету культури і мистецтв (КНУКіМ) з формування української ідентичності в процесі викладання курсу «Філософія» в період війни росії проти України та запровадження в Україні воєнного стану. Вказано, що викладання курсу «Філософія» є потужним ресурсом для генерування основ формування української ідентичності в майбутнього випускника ЗВО. Повномасштабне вторгнення росії в Україну засвідчило, що викладач ЗВО має не лише забезпечити якісну предметно-професійну підготовку майбутнього фахівця, але й віднайти належне місце в навчальному процесі для справи формування української ідентичності. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні таких загальнонаукових методів, як спостереження та узагальнення, аналіз і синтез. Наукова новизна статті полягає в ознайомленні освітньої спільноти з досвідом роботи кафедри філософії та педагогіки КНУКіМ з формування в студентів української ідентичності в процесі викладання курсу «Філософія» у воєнний час. Висновки. З’ясовано, що аналіз понять «національна ідентичність», «індивідуальна», «колективна», «усвідомлена», «неусвідомлена» та «фрагментарна» ідентичність у світових інтелектуальних студіях та українському суспільно-політичному дискурсі; висвітлення підходів до потрактування української національної ідеї як стрижня української ідентичності, розвінчування міфів російської пропаганди, обговорення зі студентами важливих тем сьогодення; створення в навчальному просторі атмосфери м’якого переконання в необхідності побудови україномовного суспільного простору; залучення до навчального процесу сучасного україномовного контенту – усе це є шляхами формування в студентів стійкої української ідентичності, важливими напрямами навчально-методичної роботи викладача.
Ключові слова: викладання філософії в ЗВО, українська ідентичність, навчальний досвід КНУКіМ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.