Художні декорації в театральних постановках як засоби сценографічного формування простору
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266127Анотація
Мета дослідження – з’ясувати роль декорацій у театральних постановках, їх види та особливості їх створення художником-постановником. Методологія дослідження базується на комплексному використанні методів сучасного мистецтвознавства, які направлені на теоретичне та художньо-практичне осмислення декорацій у театральних постановках; використано метод мистецько-історичного аналізу, що дає можливість дослідити тенденції культурного розвитку театральних технологій; емпіричний матеріал досліджено в поєднанні мистецтвознавчого, театрознавчого, культурологічного, історичного підходів; метод формально-стилістичного аналізу дав змогу виявляти художні особливості сценографічних рішень. Наукова новизна полягає в тому, що стаття є однією з перших аналітичних робіт, у якій автор здійснив спробу розкрити багатоаспектну роль декорацій у театральних постановках, зробивши аналіз дефініцій «декорації», «театрально-декораційне мистецтво», «сценографія», якими описують художнє оформлення театральних постановок. Висновки. У процесі аналізу ролі декорацій у театральних постановках сформувалося цілком об’єктивне враження, що декорація є видом образотворчого мистецтва, пов’язаного з художнім оформленням театральної вистави, елементи якого були вкорінені ще в античності, з невеликими змінами дійшли до наших днів та складаються з прикрас, шумового оформлення, освітлення, бутафорії і реквізиту, костюмів і гриму акторів. Кожен елемент виконує свою функцію в досягненні театральної виразності, є важливим складником єдиного художнього цілого, призначенням якого є створити ілюзію місця театральної постановки. У театральних постановках художник-постановник за задумом режисера створює декорації, які тісно пов’язані з театром, його розвитком, загальними тенденціями в сучасному мистецтві загалом, специфікою театральних приміщень, сцени, техніки освітлення, обладнання та ін. Аналіз дефініцій «декорації», «театрально-декораційне мистецтво», «сценографія», якими по-різному в науковій та художній літературі описують художнє оформлення сцени й простору, дає можливість зробити висновки, що декорації є важливою частиною практично будь-якої театральної вистави, а багатьох театральних художників визнано самостійними творцями.
Ключові слова: декорації, декораційне мистецтво, сценографія, театрально-декораційне мистецтво, художник театру.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.