Аналіз культурних наративів у витворах мистецтва для дослідження українсько-російських відносин
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2024.313266Анотація
Стаття присвячена розгляду культурних наративів у витворах мистецтва як відображення характеру українсько-російських відносин. Мета статті - проаналізувати культурні наративи, представлені у витворах мистецтва часів війни, з позицій дослідження українсько-російських відносин. Методологія дослідження включає якісний аналіз витворів мистецтва, створених під час війни, з використанням методів контент-аналізу та семіотичного аналізу. У дослідженні використаний метод наративного аналізу для виявлення суб'єктивних уявлень про задану проблему. У явному змісті нарратива аналізується представлена фактична інформація. Контент-орієнтований аналіз спрямований на прояснення імпліцитного змісту: сенсу та значення, прояви тих чи інших мотивів, особливостей формулювання наративу, його змістовні зміни. Формальний аналіз полягає у проясненні структури наративів, послідовності змін, їх співвідношенні з тимчасовою віссю, складності та пов'язаності між собою; почуттів та образів, що знайшли відображення у мистецьких творах. Семіотичний аналіз використаний для дослідження творів мистецтва, закладених у них смислів з огляду на зміну соціально-політичної ситуації (від анексії до повномасштабного вторгнення). Наукова новизна. Її використання поряд з традиційною створює новий шлях розвитку концептуального мистецтва, що наразі є актуальним, оскільки дозволяє не тільки відновлювати свою ідентичність на основі давніх культурних традицій, але й формувати нове усвідомлення самих себе у світовому просторі. Висновки. В результаті дослідження було встановлено, що існуючі проросійські наративи в культурному просторі України до 2014 р., зникли, натомість більш активно просуваються проукраїнські, що говорить про усвідомлення своєї ідентичності та прагнення до національної незалежності. Досить кардинальна зміна простежується по відношенню до російської культури, що визнається як нав’язана зовні та насаджувана на протязі століть насильницьким шляхом. Подальші дослідження передбачають систематизацію та аналіз сучасної символіки, що виникла під час повномасштабної війни та викликає стійкі асоціації.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.