РОЛЬ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША В УКРАЇНСЬКОМУ КУЛЬТУРОТВОРЕННІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2019.191768Ключові слова:
Пантелеймон Куліш, українське культуротворення, національні цінності, ідеї держави в творчості П. Куліша, світогляд, історія, мова, культура, український народ.Анотація
Мета роботи полягає у дослідженні ролі Пантелеймона Куліша в українському культуротворенні як ключової постаті українського національного відродження ХІХ століття. Методологією дослідження є сукупність методів і прийомів наукового пізнання, що дає можливість досліджувати проблеми українського культуротворення. За допомогою логіко-семантичного методу, який було використано під час дослідження точок зору окремих вчених, здійснено дослідження архівних матеріалів, визначення понятійного апарату. Наукова новизна полягає в обгрунтуванні ролі Пантелеймона Куліша в українському культуротворенні як ключової постаті українського національного відродження ХІХ століття; поглиблено зміст ідейно-тематичних пріоритетів світоглядної парадигми П. Куліша; визначено постать П. Куліша як одного з найвизначніших поборників національної самобутності українського народу, його мови і культури. Висновки. Дослідження ролі Пантелеймона Куліша в українському культуротворенні потребує комлексного монографічного дослідження. Роль П. Куліша у формуванні самовизначення українського народу, розвитку української культури, літератури, мистецтва є вагомою і безперечною. Завдяки його творчості, зокрема перекладу, українська література вийшла на широкий інтернаціональний шлях історичного поступу і вивела із забуття українську націю.
Посилання
Балагурак М. П. Генеза етнопсихології в Україні XIX століття: історико-етнологічний аспект: Наукове видання / Під ред. М.Горбаль. Львів: Інститут народознавства НАН України, 2007. 224 с.
Вибранi твори / Куліш, Пантелеймон Олександрович. Київ: Днiпро, 1969. 560 с.
Вибрані листи Пантелеймона Куліша українською мовою писані: письма / П. Куліш; ред. Ю. Луцького, передм. Ю. Шевельова. Нью-Йорк: УВАН у США, 1984. 326 с.
Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні. Київ: Освіта, 1992. С. 151.
Дорошкевич О.К. Переднє слово // Куліш Пантелеймон. Твори в 5 т. Харків-Київ: Література і мистецтво, 1930. Т. 1. С. 11
Єфремов С.О. Провіяний Куліш. Характер і завдання дослідів про Куліша. Літературно-критичні статті. Київ: Дніпро, 1993. С. 288.
Куліш П. Гадки при святкованню осьмих роковин Шевченкової смерти // Правда. 1869. № 12. С. 111.
Куліш П. О. Матеріяли і розвідки. Львів, 1929. Ч. 1. С. 49.
Луцький Ю. Пантелеймон Куліш // Вибрані листи Пантелеймона Куліша українською мовою писані. Нью-Йорк-Торонто, ВУАН у США, 1984. С. 18.
Маланюк Є. В Кулішеву річницю // Книга спостережень: Статті про літературу. Київ, 1997. С. 115-116.
Охріменко О. На орбіті світового письменства // Вітчизна.1989. № 8. С. 150−152.
Пантелеймон Куліш: Матеріали і дослідження/ ред.: М. Г. Жулинський; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. Львів. від-ня. Львів-Нью-Йорк: Вид-во М. П. Коць, 2000. 413 с.
Франко І. Зібрання творів у 50-ти томах. Т. 32. Київ: Наукова думка, 1981. С. 152, 169.
Хвильовий М. Думки проти течії //Твори в 2 т. Київ: Дніпро, 1990. Т. 2. С. 53
Чижевський Д. І. Нариси з історії філософії на Україні. Київ: Орій, 1992. С. 17, 120.
Шерех Ю. (Шевельов) Кулішеві листи і Куліш у листах Третя сторожа. Балтимор–Торонто: Смолоскип ім. В. Симоненка, 1991. С. 58, 59.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.