Біографічні концепти «Карпатського капричіо» Віктора Теличка
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2022.269409Анотація
Мета роботи – здійснити музикознавчий аналіз «Карпатського капричіо» В. Теличка, виявити провідні біографічні домінанти опусу, довести, що суб’єктивні переживання метра, імплементовані крізь призму творчості, виходять на рівень означення літописних концептів краю. Методологія дослідження передбачає низку підходів: музикознавчий – для освоєння стильових і жанрових параметрів представленого креативного зразка; герменевтичний – з метою інтерпретувати сенси, які заклав автор шедевру; біографічний – задля осягнення хроніки Віктора Федоровича; культурологічний – для розкриття розмаїтих процесів існування локусу; аналітичний – з метою проаналізувати літературу за темою проблематики; системний – цілісно опанувати заявлену квестію; теоретичного узагальнення – для підбиття підсумків праці. Наукова новизна. Уперше у вітчизняній гуманітаристиці простудійовано «Карпатське капричіо» В. Теличка, обґрунтовано позицію: твір опосередковано зображує життєпис майстра, історію Закарпаття. Висновки. «Карпатське капричіо» – вагомий феномен сучасного українського мистецького простору, що віддзеркалює психологічні характеристики мешканців області (оптимізм, гумор, експресивність, релігійність, захоплення красою природи тощо), парадигмальні засади регіональної композиторської школи (тлумачення образів мікрокосмосу, відображення поліетнічної своєрідності краю, філософічність, камерність висловлювання тощо), риси індивідуального почерку Віктора Федоровича (володіння колосальним арсеналом авангардних, традиційних технік музичного письма, національна визначеність, автобіографічність тощо). Літописні домінанти в опусі проявляються не як послідовне розгортання сюжету чи конкретне відбиття буттєвих подій, а через культурні символи, коди, семантичні прикмети тощо. Розшифровуючи їх, реципієнт отримує інформацію про розвиток таланту маестро, його громадянську позицію, світоглядні установки, взаємовідносини з людьми. Констатуючи концепти власної біографії, діяч демонструє стрижневі хронікальні параметри онтології локусу, ретранслює політичні, соціальні, духовні перипетії, ілюструє його ментальні, цивілізаційні ознаки тощо.
Ключові слова: біографія, Віктор Теличко, «Карпатське капричіо», Закарпаття, музичне мистецтво.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.