РОЗВИТОК ГНУЧКОСТІ У ТАЗОСТЕГНОВИХ СУГЛОБАХ У ДІТЕЙ 5-8 РОКІВ ПОЧАТКОВОЇ ГРУПИ СПЕЦІАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ З ХУДОЖНЬОЇ ГІМНАСТИКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15391/snsv.2021-4.006

Анотація

Мета: оцінити ефективність запропонованої методики тренувань для розвитку гнучкості у тазостегнових суглобах у дітей 5-8 років, що займаються у початковій групі спеціальної фізичної підготовки з художньої гімнастики.

Матеріал і методи: у дослідженні брали участь 16 гімнасток початкової групи спеціальної фізичної підготовки з художньої гімнастики у віці 5-8 років, ОГ – 8 гімнасток, які займались за авторською методикою тренування і КГ – 8 гімнасток, які займались за стандартною методикою тренування. Тренування в обох групах проводилось три рази на тиждень по 1,5 години. Оцінка результатів пасивної та активної гнучкості у тазостегнових суглобах застосовувалась у обох групах на початку обстеження та на 22 день тренування за допомогою тестів «Виконання шпагату з гімнастичної лавки» та «Піднімання ноги догори, лежачи на спині» за Л.А. Карпенко, І.А. Вінер, В.А. Савицьким (2007).

Результати: для розвитку гнучкості у тазостегнових суглобах у дітей основної групи, що займаються у початковій групі спеціальної фізичної підготовки з художньої гімнастики, застосовувалась авторська методика тренування, яка включає вправи на розвиток пасивної та активної гнучкості, мотиваційну частину методики, що сприяє позитивним емоціям дітей, підвищенню уваги та зацікавленості результатом тренування.

Висновки: показники розвитку пасивної та активної гнучкості в основній групі були значно вищими (р<0,05), порівняно з контрольною групою, що свідчить про позитивний вплив застосування авторської методики тренування. Вона сприяє покращенню показників активної та пасивної гнучкості у тазостегнових суглобах за рахунок включення комбінованих вправ, що розвивають усі компоненти рухливості у тазостегнових суглобах, вправ динамічного характеру та силових вправ у поєднанні з примусовим розтягуванням.

 Ключові слова: активна та пасивна гнучкість, діти, тазостегновий суглоб, художня гімнастика.

Посилання

Айунц Л. Р. (2008), Гімнастика. Житомир, 62 с.

Власова О. П. (2011), Развитие гибкости при обучении элементам без предмета на этапе начальной подготовки в художественной гимнастике: автореф. дис. канд. пед. наук. Омск, 23 с.

Годик Н. А. (1988), Спортивная метрология. Москва, 191 с.

Гуменюк С. В. (2020), Спортивний травматизм та його профілактика. Тернопіль, С. 66-69.

Карпенко Л. А., Винер И. А., Сивицкий В. А. (2007), Методика оценки и развития физических способностей у занимающихся художественной гимнастикой. Москва, С. 19-20.

Менхин Ю. В., Волков А. В. (1980), Начала гимнастики. Киев, С. 58-62.

Платонов В. Н., Сахновский К. П. (1985), Подготовка юного спортсмена. Киев, С 173-190.

Пугач Н. В. (2017), Теорія і методика розвитку фізичних якостей в хореографії. Львів, С. 3-13.

Білокопитова Ж. А., Нестерова Т. В., Дерюгіна А. М., Безсонова В. А. (1999), Художня гімнастика: навчальна програма для ДЮСШ, СДЮШОР, ШВСМ, РНМК. Державний комітет України з фізичної культури і спорту. Київ, 48 с.

Развитие гибкости на этапе начального обучения в художественной гимнастике (2015). URL: https://cyberleninka.ru/article/n/razvitie-gibkosti-na-etape-nachalnogo-obucheniya-v-hudozhestvennoy-gimnastike

Ávila-Carvalho L., Klentrou P., Palomero M. d. L., Lebre E. (2014), “Body composition profile of elite group rhythmic gymnastics”, Science of Gymnastics Journal, Vol. 4, No. 1, pp. 21-32.

Carvalho L. A., Klentrou P., Lebre E. (2012), “Handling, throws, catches and collaborations in elite group rhythmic gymnastics”, Science of Gymnastics Journal, Vol. 4, No. 3, pp. 37-47.

Fortios M., Miltiadis P., Eirini A., Andromahi S. (2012), “Dynamic Balance in Girls Practicing Recreational Rhythmic Gymnastics and Greek Traditional Dances”, Science of Gymnastics Journal, Vol. 5, No. 1, pp. 61-70.

Gallahue D. L., Ozmun J. C. (2006), Understanding Motor Development (Infants, Children, Adolescents, and Adults). New York: McGraw-Hill, 125 p.

Kosmidau E., Giannitspoulou E., Proios M. (2015), “Perceived locus of control in rhythmic gymnastics by coaches and judges”, Sport Science Review, Vol. XXIV, No. 1-2, pp. 89-102.

Wang Z. (2016), “Proprioception influence on rhythmic gymnastics sport skill formation based on physiology theory”, Journal of Chemical and Pharmaceutical Research, Vol. 1, pp. 57-61.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-22

Номер

Розділ

Статті