Стильові особливості навчальної діяльності студентів
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-29.%25pКлючові слова:
стильові особливості, когнітивні стилі, емоційні стилі, мотиваційні стилі, стилі саморегуляції, стилі навчання, навчальна діяльність, особистість, індивідуальність.Анотація
Стаття присвячена аналізу стильових особливостей навчальної діяльності студентів. Охарактеризовано наукові підходи, що відображають проблему дослідження. За результатами вивчення стильової організації навчальної діяльності автором розроблено схему навчальної діяльності студентів, яка ґрунтується на основних сферах особистості, а саме на когнітивній, емоційній, поведінковій та мотиваційній. Зроблена спроба виділити стильові параметри навчальної діяльності. На основі теоретичного аналізу літератури у статті виділяються наступні стильові параметри: когнітивні стилі, емоційні стилі, стилі саморегуляції, мотиваційні стилі, стилі навчання. Автором розкрито особливості кожної категорії стилів. Когнітивні стилі розуміються як форми інтелектуальної активності вищого порядку, порівняно з традиційно описуваними особливостями пізнавальних процесів. У розвідці основна увага звертається на когнітивний стиль полезалежність-поленезалежність та на стиль гнучкість – ригідність когнітивного контролю. Описано емоційні стилі, які розглядаються як взаємовідносини об’єктивних вимог власне емоційної діяльності та властивостей індивідуальності. Стилі мотивації, а саме: мотивація досягнення, мотивація афіліації, мотивація уникнення невдач, а також стилі саморегуляції. Автор опирається на структурно-функціональний підхід до вивчення стилів діяльності, який будується на виділенні основних етапів і функцій діяльності. Увага зосереджена на моделі навчання Д. Колба, який виокремлює чотири основні стилі навчання: акомодатори, дивергатори, асимілятори і конвергатори. Висунуто припущення, що стильова організація учіння кожного конкретного студента є певною структурою, елементами якої можуть виступати як поодинокі стилі учіння, так і певні їхні сукупності. У стильовій структурі учіння студентів по-різному представлені досліджувані стилі учіння. В статті обґрунтовано доцільність використання запропонованої автором схеми.
Посилання
Борисенко Л.Л. Педагогічні умови оптимізації індивідуальних навчальних стилів студентів вищих економічних навчальних закладів : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня
канд. пед. наук : спец. 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти» / Л.Л. Борисенко. – Київ, 2010. – 22 с.
Дорфман Л. Я. Идивидуальный эмоциональный стиль :
[Электронный ресурс] / Л.Я. Дорфман. – Режим доступа:
URL: http://voppsy.ru/issues/1989/895/895088.htm
Ильин Е. П. Мотивация и мотивы / Евгений Павлович
Ильин. – СПб. : Питер, 2006. – 512 с.
Ишков А.Д. Учебная деятельность студента : [Электронный
ресурс]. – Режим доступа: URL: http://psyera.ru/3439/stiluchebnoy-deyatelnosti
Колб Д. Стиль учебной деятельности : [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://www.businessballs.com/
Колб/learningstyles.htm
Макклелланд Д. Мотивация человека / Девид Макклелланд. – СПб. : Питер, 2007. – 672 с.
Палей А.И. Соотношение эмоциональных и когнитив ных
характеристик индивидуальности и их электроэнцефа лографические корреляты : автореф. дис. канд. наук / А.И. Палей. – М., 1983. – 24 с.
Переверзева И. А. Индивидуальные особенности эмоциональности и контроль за выражением эмоций / Ирина Анатольевна Переверзева // Психологические проблемы индивидуальности. – 1983. – С.52–54.
Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии / Сергей Леонидович Рубинштейн. – СПб., 2002. – 720 с.
Стратегії індивідуально-стильового проектування навчальних технологій : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: URL: http://lib.iitta.gov.ua/3061/1/
Толочек В. А. Индивидуальный стиль деятельности – устойчивость–изменчивость / Владимир Алексеевич Толочек. //
Вопросы психологии. – 1987. – С. 100–108.
Conner Marcia L.: [Электронный ресурс]. – Режим доступу:
URL: http://agelesslearner.com/assess/motivationstvle.htrnl
Lippa R. Expressive control, expressive consistency and the
correspondence between expressive behavior and personality //
J. Pers. – 1978. – V. 46. – No 3. – P. 438–461.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.