Особливості фрустраційної толерантності в юнацькому віці
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-26.%25pКлючові слова:
психосоматичні розлади, фрустраційна толерантність, методика рисуночної фрустрації С. Розенцвейга.Анотація
Досліджено особистісні характеристики та стилі реагування на ситуації фрустрації осіб юнацького віку, що страждають на психо- соматичні розлади або мають високий ризик їх розвитку, а також осіб із групи порівняння. Розглянуто фрустрацію як одну із моделей поведінки, що породжена агресією. Представлено результати досліджень психосоматичних проявів агресії в юнацькому віці на прикладі даних методики рисуночної фрустрації С. Розенцвейга. Описано механізми соматизації в залежності від рівня фрустраційної толерантності, зосереджуючи увагу на таких системах як бронхолегенева та кишково-шлункова. Окреслено відмінності в характеристиках агресивності в підлітків з психосоматичною патологією та осіб із групи порівняння, що позначаються на їх здатності до соціальної адаптації та формування стратегій поведінки. Визначено особливості напряму реакцій у досліджуваних за допомогою методики рисуночної фрустрації С. Розенцвейга. Виявлено переважно інтропунітивний напрям реагування на ситуації фрустрації разом із «фіксацією на самозахисті» у респондентів, що страждають на захворювання бронхолегеневої системи, та переважно інтропунітивний напрям реагування на ситуації фрустрації разом із «фіксацією на перешкоді» у респондентів, що страждають на захворювання кишково-шлункової системи. При порівнянні показників фрустраційної толерантності осіб з психосоматичними розладами та досліджених групи порівняння констатовано достовірні відмінності характеристик напряму реакцій та коефіцієнта групової адаптації. Доведено, що характеристики фрустраційної толерантності відповідають ознакам суб’єктивно- орієнтованого стилю поведінки особи у складних життєвих ситуаціях.
Посилання
Александер Ф. Психосоматическая медицина. Принципы
и практическое применение / Ф. Александер; [пер. с англ.
С. Могилевского] – М.: ЭКСМО-Пресс, 2002. – 352 с. (Серия
«Психология без границ»).
Александровский Ю.А. Социальные факторы и пограничные
психические расстройства / Ю.А. Александровский // Руководство по социальной психиатрии : [под ред. Т.Б. Дмитриевой.]. – М.: Медицина, 2001. – С. 177–194.
Антропов Ю.Ф. Психосоматические расстройства у детей и
подростков (клиника, патогенез, систематика и дифференцированная терапия) / Ю.Ф. Антропов.– М., 1997. – 198 с.
Бройтигам В. Психосоматическая медицина: Краткий ученик / В. Бройтигам, П. Кристиан, Михаэль фон Рад ; [пер. с
нем. Г.А. Обухова, А.В. Бруенка; Предисл. В.Г. Остроглазова.]. – М.: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 1999. – 376 с.
Губачев Ю. М. Клинико-физиологические основы психосоматических заболеваний / Ю.М. Губачев, Е.М. Стабровский. – Л.: Медицина, 1981. – 216 с.
Изард К.Э. Психология эмоций / К.Э. Изард; [пер. с англ.]. –
СПб.: Питер, 1999. – 464 с. (Серия «Мастера психологии»)
Исаев Д.Н. Психосоматическая медицина детского возраста / Д.Н. Исаев. – СПб., 2000. – 507 с.
Макарова О.Ф. Подростки: агрессивность и психосоматика / О.Ф. Макарова // Журнал практического психолога. –
– № 7–8. – C. 37 – 40.
Терлецька Л.Г. Вікова психологія і психодіагностика /
Л.Г. Терлецька. – К.: АПСВ, 2004. – Ч. ІІ. – 222 с.
Фурманов И.А. Детская агрессивность: психодиагностика и
коррекция / И.А. Фурманов. – Минск: Ильин, 1996. – 187 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.