Вивчення ставлення громадян України до вакцинації

Автор(и)

  • Катерина Дорикевич Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Україна
  • Юлія Кремінь Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Україна

Анотація

Вступ. Імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітет або стає нечутливою до інфекційних хвороб. За даними ВООЗ, глобальне охоплення вакцинацією населення світу впало з 86% у 2019 році до 83% у 2020 році. Всесвітня асамблея охорони здоров’я схвалила нову стратегію – “Програма імунізації до 2030 року”, спрямовану на вирішення проблем цього напрямку, зокрема, відновлення планових вакцинувань після зривів, зумовлених COVID-19. Метою нашого дослідження було вивчити ставлення населення України до вакцинації загалом і щеплень проти COVID-19 зокрема, а також ролі лікаря і провізора в імунізації населення. Матеріали та методи досліджень. Опрацьовано заповнені анкети громадян України. Використано методи критичного аналізу, конкретизації, наукового узагальнення та математичної статистики. Для обробки результатів було використано програму Microsoft Excel. Результати та обговорення. За даними власного інтернет-опитування, проведеного у березні 2021 р. у Фейсбук групі «Вакцинація: питання та відповіді» (опрацьовано 1197 якісно заповнених анкет) встановлено, що понад четвертину опитаних (28,4%) вірять у те, що вакцини викликають велику кількість побічних ефектів, і в загальному не є безпечними (28,4%) та ефективними (14,7%) лікарськими засобами. Загалом 95,9% є прихильниками вакцинації, при цьому згідно з плановим календарем щеплень вакцинуються 88,9% прихильників та 16,3% противників вакцинації. Роль лікаря у прийнятті рішення щодо вакцинації є дуже важливою для 71,1% прихильників та 42,9% противників щеплень. Роль провізора у просвітній та інформаційній роботі стосовно імунізації є важливою для 39,1% та 22,4% прихильників і противників вакцинації відповідно. Лише 6 з 10 прихильників вакцинації однозначно планують отримати щеплення від COVID-19, на противагу жодному з противників. Також встановлено, що однозначно позитивно ставляться до паспорта вакцинації 61,0% респондентів, що мають позитивну думку стосовно імунізації та 4,1% - негативну.

Висновки. Останнім часом рівень охоплення населення світу вакцинацією впав, що зумовлено у т.ч. пандемією COVID-19. В Україні охоплення обов’язковими щепленнями відповідно до календаря вакцинації з віком пацієнтів також падає, що зумовлено, зокрема вірою у поширені міфи про вакцини щодо їх низької безпечності та ефективності, високого ризику побічних ефектів тощо. Недооціненою є роль провізора (для понад 60% опитаних вона неважлива) у інформуванні населення з питань імунізації. Ключові слова: вакцина, імунізація, COVID-19, паспорт вакцинації.

DOI: 10.5281/zenodo.6350180

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-15

Як цитувати

Дорикевич, К., & Кремінь, Ю. (2022). Вивчення ставлення громадян України до вакцинації. Анали Мечниковського Інституту, (1), 51–56. вилучено із https://journals.uran.ua/ami/article/view/243774

Номер

Розділ

Дослідні статті