Ідентифікація та кількісний вміст хлорогенової та розмаринової кислот у сировині Centaurea cyanus l. та Centaurea montana l.

Автор(и)

  • Ірина Пєткова Одеський національний медичний університет, Україна
  • Ліана Унгурян Одеський національний медичний університет, Україна
  • Лілія Горяча Національний фармацевтичний університет, Україна

Анотація

Рослини роду Centaurea L. використовуються у медицині у комплексній терапії багатьох захворювань, зокрема як протизапальний, антимікробний, знеболюючий, репаративний, сечогінний, гіпоглікемічний засіб. Ці види активності у якійсь мірі обумовлені присутністю у рослинах фенольних сполук, у тому числі фенольних кислот. Наприклад, хлорогенова та розмаринова кислоти беруть участь в антиоксидантній, протимікробній, протизапальній, гіполіпідемічній, гіпотензивній, гепатопротекторній, гіпоглікемічній активності.
Метою роботи було ідентифікація та визначення кількісного вмісту хлорогенової та розмаринової кислот у траві Centaurea cyanus L. та Centaurea montana L., які широко культивуються в Україні як декоративні рослини. Об’єктами дослідження були трава Centaurea cyanus L. та Centaurea montana L. Сировину заготовляли під час цвітіння у Харківській та Одеській областях України у червні-липні 2020/2021. Ідентифікацію та кількісний вміст хлорогенової та розмаринової кислот проводили методом ВЕРХ. У траві Centaurea montana L. було ідентифіковано хлорогенову та розмаринову кислоти у кількості 4,24 ± мг / 100 г та 7,47 ± мг / 100 г відповідно, у траві Centaurea cyanus L. – хлорогенову кислоту, її вміст склав 1,40 ± мг / 100 г. Уперше у траві Centaurea cyanus L. та траві Centaurea montana L., заготовлених в Україні, методом ВЕРХ ідентифіковано хлорогенову кислоту, а у траві Centaurea montana L. ще і розмаринову кислоту. Більше ідентифікованих кислот накопичувала трава Centaurea montana L.
Одержані результати можуть бути використані при створенні лікарських засобів та стандартизації досліджуваної сировини.
Keywords: Centaurea cyanus L., Centaurea montana L., хлорогенова кислота, розмаринова кислота, метод ВЕРХ.

DOI: 10.5281/zenodo.6350032

Біографії авторів

Ірина Пєткова , Одеський національний медичний університет

асистент кафедри організації та економіки фармації Одеського національного медичного університету, м. Одеса

Ліана Унгурян , Одеський національний медичний університет

д.фарм.н., професор, завідувач кафедри організації та економіки фармації Одеського національного медичного університету, м. Одеса

Лілія Горяча, Національний фармацевтичний університет

к.фарм.н., асистент кафедри хімії природних сполук і нутриціології Національного фармацевтичного університету, м. Харків.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-15

Як цитувати

Пєткова , І. ., Унгурян , Л. ., & Горяча, Л. (2022). Ідентифікація та кількісний вміст хлорогенової та розмаринової кислот у сировині Centaurea cyanus l. та Centaurea montana l. Анали Мечниковського Інституту, (1), 10–14. вилучено із https://journals.uran.ua/ami/article/view/252659

Номер

Розділ

Дослідні статті