Вивчення якісного складу та кількісного вмісту амінокислот у сировині целозії гребінчастої

Автор(и)

  • Аліна Дейнека Національний фармацевтичний університет, Україна
  • Вікторія Процька Національний фармацевтичний університет, Україна http://orcid.org/0000-0002-2439-138X
  • Ірина Журавель Національний фармацевтичний університет, Україна

Анотація

Вступ. Целозія гребінчаста (Сelosia cristata (L.) Kuntze) є одним із 60 представників роду Целозія (Сelosia L.), родини Амарантові (Amaranthaceae L.). Її використовують у традиційній медицині Західної Африки, Північної Америки та Південно-Східної Азії при лікуванні гіпертензії, дизентерії, кашлю, кон’юнктивіту, інфекцій ротової порожнини, менструальних болей, аменореї, кишкових, легеневих та гемороїдальних кровотеч. Хімічний склад целозії гребінчастої, за даними літератури, представлений сапонінами, флавоноїдами, беталаїнами, амінокислотами. Амінокислотний склад окремих органів целозії гребінчастої було досліджено іракськими, індійськими та китайськими вченими. Численні дослідження показали, що кліматичні умови зростання рослин та едафічні фактори впливають на перебіг біохімічних процесів і провокують мінливість якісного складу та кількісного вмісту БАР, у тому числі амінокислот у сировині целозії гребінчастої. Тому, актуальним є дослідження українських зразків сировини целозії гребінчастої. Метою роботи було порівняльне дослідження якісного складу та визначення кількісного вмісту амінокислот у коренях, листі, траві, квітках та насінні целозії гребінчастої. Матеріали і методи. Для дослідження амінокислотного складу використовували висушені та подрібнені корені, листя, траву, квітки та насіння целозії гребінчастої. Сировину заготовляли у 2019-2021 р. р. у Харківській області. Ідентифікацію та визначення кількісного вмісту амінокислот проводили методом іонообмінної рідинно-колонкової хроматографії на автоматичному аналізаторі амінокислот Т 339. Результати та їх обговорення. У результаті аналізу у коренях, листі, траві, квітках та насінні целозії гребінчастої було ідентифіковано та визначено вміст 18 амінокислот, з яких 9 належать до незамінних. За результатами експерименту встановлено, що максимальна кількість амінокислот накопичувалася у листі ( 85,61 ± 2,14 мг/г) та насінні (97,40 ± 2,44 мг/г) целозії гребінчастої.  У траві  та квітках цієї рослини їх вміст був майже у 1,5 рази нижчий. Відмічено, що за вмістом незамінні амінокислоти становили близько 40 % від загальної суми ідентифікованих сполук, що було характерно для усіх досліджуваних зразків сировини целозії гребінчастої. Однаково високий вміст суми незамінних амінокислот було зафіксовано у листі та насінні целозії гребінчастої. Незамінних амінокислот у цій сировині накопичувалося від 34,30 до  37,85  мг/г. У траві та квітках їх вміст відрізнявся не значно і був майже у 1,5 рази нижчий, ніж у насінні досліджуваної рослини. У листі, траві, квітках та насінні целозії гребінчастої превалювали глутамінова та аспарагінова кислоти, де їх накопичувалося до 10 та 21 мг/г відповідно. Найбільше цих  амінокислот містилося у насінні целозії гребінчастої.  У коренях цієї рослини домінував пролін (3,40 ± 0,09 мг/г).

Серед незамінних амінокислот у коренях, листі траві та квітках целозії гребінчастої превалював лейцин. Вміст цієї сполуки варіювався залежно від виду сировини  від 1,88 мг/г у коренях до 7,33 мг/г у листі целозії гребінчастої. У насінні домінуючою незамінною амінокислотою був аргінін (9,65 ± 0,24 мг/г). У листі, траві, квітках та насінні відмічено високий вміст лізину – від 4,10 до 5,70 мг/г. У листі виявлено 4,41 ± 0,11 мг/г треоніну. Висновки. Експериментальні дані свідчать про перспективність використання сировини целозії гребінчастої як потенційного джерела лікарських рослинних засобів на основі амінокислот.

DOI: 10.5281/zenodo.6350017

Біографія автора

Вікторія Процька, Національний фармацевтичний університет

Кафедра хімії природних сполук

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-15

Як цитувати

Дейнека, А., Процька, В., & Журавель, І. (2022). Вивчення якісного складу та кількісного вмісту амінокислот у сировині целозії гребінчастої. Анали Мечниковського Інституту, (1), 98–102. вилучено із https://journals.uran.ua/ami/article/view/252865

Номер

Розділ

Дослідні статті