Фізичний фітнес як один із напрямів історичного розвитку фізичної культури
DOI:
https://doi.org/10.15391/snsv.2018-4.010Ключові слова:
фізична культура, фізичний фітнес, теорія, закон «взаємозв’язку потреб і діяльності»Анотація
Мета: розкрити культурно-історичні витоки поняття «фізичний фітнес».
Матеріал і методи: аналіз спеціальної літератури, яка охоплює різні аспекти розвитку сфери діяльності людини, пов'язаної з використанням фізичних вправ.
Результати: на рубежі 20-го сторіччя термін «фізична культура» використовувався як узагальнююча назва трьох напрямів діяльності людей, пов’язаної з використанням фізичних вправ: діяльності, спрямованої на приведення організму у відповідність (фізичний фітнес); діяльності, спрямованої на розвиток фізичної сили та статури (бодібілдинг); діяльності, спрямованої на оздоровлення за допомогою використання фізичних вправ (лікувальна фізична культура).
Висновки: у межах теорії фізичної культури фізичний фітнес розглядається як особливе соціокультурне явище, яке представляє собою історично зумовлену діяльність людей, пов’язану з використанням фізичних вправ на дозвіллі, а також індивідуальні та суспільно значущі результати такої діяльності.
Посилання
Анотована бібліографія серійних видань англійською мовою в галузі фізичної культури (починаючи 1829-го і по 1990-й рік включно), режим доступу: http://library.la84.org/SportsLibrary/IGH/IGH0104/IGH0104k. pdf
Vasil Sutula (2018), "Problems and Perspectives of Construction of the Generalized Theory of Physical Culture", Journal of Physical Fitness, Medicine & Treatment in Sport, Vol. 3 (4), pp. 01-02, режим доступу: https://juniperpublishers.com/jpfmts/pdf/JPFMTS.MS.ID.555620.pdf.
Сутула, В.О. (2016), "Фізична культура: передумови теорії", Теорія і методика фізичного виховання і спорту, № 3, С. 60-65.
Василь Сутула (2018), "Узагальнююче визначення поняття «спорт» як один з базових конструктів узагальнюючої теорії фізичної культури та теорії спорту", Слобожанський науково-спортивний вісник, № 1(63), С. 89-97, doi: 10.15391/snsv.2018-1.016.
Василь Сутула (2017), "Концептуальні положення узагальнюючої теорії фізичної культури", Теорія і методика фізичного виховання і спорту, № 3, С. 107-115.
Василь Сутула (2016), "Про сутність зв’язку між фізичною культурою, фізичною рекреацією та фізичним фітнесом", Теорія і методика фізичного виховання і спорту, № 4, С. 77-84.
Glassman, G. (2002), "What Is Fitness and Who Is Fit?", режим доступу: https://crossfitthreshold.wordpress.com/what-is-fitness-and-who-is-fit/.
Le Corre, E. (2014), "The History of Physical Fitness", режим доступу: http://www.artofmanliness.com/2014/09/24/the-history-of-physical-fitness/
Sifferman, J. (2009), "Physical Culture: it's more than just bodybuilding, muscles, and old-time strongmen training culture", режим доступу: http://physicalliving.com/physical-culture-its-more-than-just-bodybuilding-muscles-and-old-time-strongmen-training-culture/.
Кун, Л. (1982), Всеобщая история физической культуры, Радуга, Москва.
Henderson, L.J. (1913), The Fitness of the Environment An Inquiry Into the Biological Significance of the Properties of Matter, режим доступу: http://www.geology.19thcenturyscience.org/books/1913HendersonFitness/htm/doc.html
ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA (2018), Darwinian fitness, режим доступу: https://www.britannica.com/science/Darwinian-fitness
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Василь Сутула, Лариса Луценко, Андрій Жадан, Анастасія Сутула
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.