Особливості гендерної ідентичності у спортсменів, що спеціалізуються в швидкісно-силових видах спорту
DOI:
https://doi.org/10.15391/snsv.2020-1.012Ключові слова:
швидкісно-силові види спорту, гендер, маскулінність, андрогінність, фемінінність, ідентичність. біологічна стать, гендерні відмінностіАнотація
Мета: визначити гендерні особливості спортсменів і спортсменок, що займаються швидкісно-силовими видами спорту.
Матеріал і методи: у дослідженні прийняли участь 87 спортсменів і спортсменок віком від 17 до 31 року різної спортивної кваліфікації, що навчаються в Харківській державній академії фізичної культури і спеціалізуються у швидкісно-силових видах спорту. Серед досліджуваних було 34 дівчини і 53 юнаки. Використані методи дослідження: аналіз та узагальнення літературних джерел і інтернет-ресурсів з досліджуваної проблеми; психологічні методи: методика С. Бем «Маскулінність / фемінінність» і 16-факторний опитувальник Кеттелла; методи математичної статистики.
Результати: було розглянуто групу швидкісно-силових видів спорту з точки зору їх впливу на формування гендерної ідентичності та виявлено гендерні схожості та гендерні відмінності у спортсменів і спортсменок, які спеціалізуються у важкій атлетиці, пауерліфтингу, швидкісно-силових видах легкої атлетики, у гирьовому і армспорті, бодібілдингу. Серед юнаків співвідношення маскулінних і андрогінних спортсменів складає відповідно 55:45%. У дівчат – 74:26%. Маскулінних дівчат в швидкісно-силових видах майже в 3 рази більше, ніж андрогінних спортсменок і майже в 1,5 рази більше, ніж маскулінних спортсменів. Найбільш маскулінізаціі спортсменок сприяють важка атлетика (78%) і пауерліфтинг (80%). З’ясовано схожість і відмінності маскулінних і андрогінних юнаків і дівчат, що спеціалізуються у швидкісно-силових видах спорту стосовно їх особистісних якостей.
Висновки: ідентичність особистості формується протягом усього життя і спортивна діяльність є одним із чинників, який впливає на її формування. Відносно загальної кількості досліджуваних (n=87), які спеціалізуються у швидкісно-силових видах спорту встановлено, що в цих видах спорту більше спортсменів (55%) і спортсменок (74%) маскулінного типу, ніж андрогінного. Фемінінних юнаків і дівчат у ході дослідження виявлено не було. Встановлено, що швидкісно-силові види спорту сприяють маскулінізації і юнаків, і дівчат, але маскулінізація спортсменок, які займаються важкою атлетикою (78%) і пауерліфтингом (80%) більш виражена, ніж у юнаків. З’ясовано, що висока спортивна кваліфікація спортсменів (67%) і спортсменок (79%) сприяє формуванню у них маскулінного типу особистості. При аналізі особистісних якостей маскулінних і андрогінних юнаків та маскулінних і андрогінних дівчат виявлено між ними більше схожості, ніж відмінностей. У спортсменів відмінності виявлені тільки за одним чинником «підпорядкованість – домінантність», а у спортсменок – за двома «загальний рівень інтелекту» і «жорсткість – чутливість».
Посилання
Артамонова, Т.В., Шевченко, Т.А. (2009), Гендерная идентификация в спорте. Монография; Волгоград.
Багадирова, С.К. (2014), «Формирование гендерной идентичности в условиях профессионализации личности в спорте», Вестник Адыгейского государственного университета. Серия 3: Педагогика и психология, № 2, С. 114-118.
Берн, Ш. (2007), Гендерная психология. Законы мужского и женского поведения, СПб
Босенко, Ю.М., Харитонова, И.В., Роспопова, А.С., Стоянова, Ж.А. (2018), «Гендерные особенности личностных свойств спортсменов, занимающихся тяжёлой атлетикой», Вестник Костромского государственного университета. Серия: Педагогика. Психология. Социокинетика, № 24 (4), С. 266-270.
Бугаевский, К.А. (2017), «Изучение показателей гендерной идентификации у девушек-спортсменок», Актуальные научные исследования в современном мире, № 29, С. 144-153.
Гальчук, Д.С. (2017), «Понятие «идентичность личности», Вестник Бурятского государственного университета. Педагогика. Филология. Философия, Вып. 5, С. 44-51.
Джурмий, Д.И. (2015), «Особенности гендерной идентификации в спортивной деятельности», Проблемы совершенствования физической культуры, спорта и олимпизма, № 1-1, С. 169-174.
Ильин, Е.П. (2003), Дифференциальная психология мужчины и женщины, СПб.
Тарасевич, Е.А. (2016), «Гендерные отличия спортсменов в различных классификационных группах видов спорта и спортивных дисциплин», Слобожанський науково-спортивний вісник, № 2 (52), С. 117-120.
Тарасевич, О.А., Камаєв, О.І. (2019), «Особливості гендерних відмінностей у спортсменів, що займаються спортивними єдиноборствами», Единоборства, № 4 (14), С. 117-126.
Эриксон, Э. (1996), Идентичность: юность и кризис, Мoсква.
Bem, S.L. (1979), "Theory and measurement of androgyny", Journal of Personal and Social Psychology, Vol. 37, pp. 1047-1054.
Lamont-Mills, A. (1998), "Sex. Gender and gender identity in sport. The Inaugural Wendy EY Women in sport Essay Prize: Exploring Perceptions of Sex", Gender and Gender Identity in Australian Sport.
Lantz, C.D. & Schroeder, P.J. (1999), "Endorsement of masculine and feminine gender roles: differences between participation and identification with the athletic role", Journal of Sport Behavior, No. 22, pp. 545-557.
Matteo, S. (1986), "The effect of sex and gender-schematic processing on sport participation", Sex Roles, Vol. 15, pp. 356-371.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Kharkiv State Academy of Physical Culture
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.