Особливості адаптаційних змін кваліфікованих спортсменів до умов середньогір’я
DOI:
https://doi.org/10.15391/snsv.2022-1.001Анотація
Мета: дослідити особливості адаптаційних змін спортсменів високого класу на дію значних фізичних завантажень в умовах середньогір’я. Матеріал і методи: визначення рівня сечовини та концентрації гемоглобіну в крові проводились за допомогою біохімічного аналізатора «Diaglobal» (Німеччина) з використанням готових наборів реактивів цієї ж фірми. Результати: у статті розглянуто напрями підвищення ефективності управління тренувальним процесом в легкій атлетиці (спортивна ходьба) та сучасному п’ятиборстві, що засновані на використанні біохімічного контролю за розвитком адаптації в різних кліматичних умовах організму спортсменів високої кваліфікації під впливом тренувальної і контрольно-змагальної діяльності. Висновки: реакція на навантаження системи крові за показником гемоглобіну у другому мікроциклі спортсменів сучасного п’ятиборства свідчила про неготовність виконувати дані навантаження, що пов’язано з тим, що більшість спортсменів вперше проводять тренувальні навантаження на такій висоті, тоді як у спортсменів спортивної ходьби в другому мікроциклі розвивалась адаптаційна поліцитемія. Це забезпечує формування стійкої адаптації, що в свою чергу дозволяє виконувати заплановану програму тренувальних навантажень. Дослідження крові спортсменів спортивної ходьби засвідчило, що концентрація сечовини, яку визначали до навантаження в стані спокою, поступово збільшувалася в межах норми, і характеризувала переносимість тренувальних навантажень.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.