Вплив занять бігом на рівень стресу в учасників бойових дій
DOI:
https://doi.org/10.15391/snsv.2022-3.004Анотація
Повномасштабна війна в Україні чинить значний психологічний та фізичний вплив на учасників бойових дій (УБД). Одним із негативних наслідків війни є бойовий стрес, який супроводжується дією стрес-факторів, що негативно впливають на психологічне та фізичне здоров'я, яке в подальшому знижує процес соціалізації до мирного життя. Разом з тим, досліджень, що висвітлювали б вирішення цих питань за допомогою адаптивної фізичної культури (АФК) недостатньо, що підтверджує актуальність обраної теми. Мета: визначити вплив занять бігом на учасників бойових дій, які мають наслідки бойового стресу. Матеріал і методи: дослідження здійснювались на базі Національної ради спортивної реабілітації захисників України в м. Києві. У ньому брали участь 40 учасників бойових дій. Під час проведення дослідження застосовувались наступні методи: теоретичний аналіз і узагальнення наукової та методичної літератури, педагогічне тестування, педагогічний експеримент, методи математичної статистики. Результати: по завершенню педагогічного експерименту, в учасників бойових дій визначено рівень стресу за «Модифікованою методикою на визначення рівня стресу Л. Рідера», до занять бігом та після. Виходячи з даних після дослідження встановлено, що на початковому етапі у 77% УБД був високий рівень стресу, а в 13% середній рівень стресу. На 2 етапі після використання АФК (впродовж 1 року) було знижено рівень стресу в УБД до 50% – середній, 50% – низького, що показує про ефективність використання АФК (заняття бігом). Висновки: проведено дослідження з визначенням рівню стресу за «Модифікованою методикою рівня стресу за Л. Рідера» та показаний позитивний вплив занять бігом. Запропоновані заходи, що сприятимуть зниженню рівня стресу в УБД. Динаміка результатів свідчить про стабільність зниження рівня бойового стресу за допомогою бігу, що підтверджує доцільність організації тренувального процесу для УБД.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.