Вплив функціонального класу паралижників категорії сидячи на результативність змагальної діяльності (на прикладі спринтерської дистанції)
DOI:
https://doi.org/10.15391/snsv.2022-4.005Анотація
Мета: визначити значення функціональної класифікації та її вплив на результат змагальної діяльності паралижників категорії сидячи.
Матеріал і методи: для вирішення завдань дослідження було проаналізовано дані 164 паралижників, серед яких 98 чоловіків та 66 жінок, учасників зимових Паралімпійських ігор, а саме: Sochi 2014 – 47 атлетів (24 чоловік та 25 жінок) PyeongChang 2018 – 61 атлетів (36 чоловіки та 25 жінок), Beijing 2022 – 56 атлетів (38 чоловік та 18 жінок), що мають функціональний клас LW10-12 та є представниками категорії сидячи, які виступали в спринтерських лижних перегонах. Під час проведення дослідження застосовувались наступні методи: теоретичний аналіз науково-методичної літератури та джерел Інтернету, узагальнення передового досвіду, аналіз протоколів і відеозаписів змагальної діяльності, методи математичної статистики.
Результати: виявлено зміни щодо представників різних класів у фінальному раунді спринтерських лижних перегонів серед спортсменів категорії сидячи: Sochi 2014: чоловіки – LW10 – 1 та LW12 – 5, жінки – LW11 – 2 та LW12 – 4; PyeongChang 2018: чоловіки – LW11.5 – 1 та LW12 – 5, жінки – LW11 – 1 та LW12 – 5; Beijing 2022: чоловіки LW10 – 2, LW11.5 – 1 та LW12, жінки – LW10 – 1, LW10.5 – 1, LW11.5 – 1 та LW12 – 3.
Висновки: доведено, що одним із актуальних питань в проведені змагань серед спортсменів з інвалідністю є процес класифікації, що спрямовано на чесну та справедливу конкуренцію між атлетами, не зважаючи на їх індивідуальні функціональні можливості; попри це, сучасні дослідження доводять що існують деякі чинники, які впливають на результат змагальної діяльності, але які не враховує система класифікації; сучасну класифікаційну стратегію спрямовано на вдосконалення цього процесу (система відсотків), що сприяє підвищенню конкурентоспроможності представників всіх класів, які входять до категорії сидячи.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CREATIVE COMMONS для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.