Нейропсихологічний підхід у діяльності практичного психолога дошкільного навчального закладу
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2016-31.%25pКлючові слова:
нейропсихологія, вищі психічні функції, синдромальний аналіз, функціональний діагноз, індивідуальна нейропсихологічна корекціяАнотація
У статті зазначено, що у багатьох дітей старшого дошкільного віку вищі психічні функції розвиваються нерівномірно: одні з них можуть бути сформованими, інші – формуватися або відставати у розвитку. З одного боку, такі особливості цієї вікової категорії не викликають занепокоєнь та зумовлюють їх індивідуальні відмінності; з іншого боку, при несприятливих умовах соціального середовища – перешкоджають гармонійному розвитку особистості вихованців. У таких випадках перед психологом дошкільного навчального закладу виникає проблема вибору напряму психологічного супроводу цих дітей. Зауважено, що серед багатьох концептуальних підходів особливої уваги заслуговує нейропсихологічний. Сьогодні дитяча нейропсихологія володіє достатнім арсеналом наукових знань, які підтверджуються значними практичними напрацюваннями. Так, у статті наведено основні теоретичні положення послідовників засновника нейропсихології – О.Р. Лурії, що розкривають її зміст, визначають основні принципи та завдання, окреслюють напрями її застосування. Зазначено, що нейропсихологічні методи діагностики є адекватним засобом виявлення сильних і слабких ланок функціональних систем. Відстеження динаміки індивідуального розвитку дозволяє виявити первинні зміни і вторинні, компенсуючі процеси, визначити функціональний діагноз і організувати корекційно-розвивальну роботу з урахуванням слабких і сильних складових пізнавальної діяльності дитини. Зроблено висновок, що поєднання науки і практики, на якому основана дитяча нейропсихологія, є могутнім діагностико-прогностичним та корекційно-розвивальним засобом у руках практичного психолога дошкільного навчального закладу.Посилання
Ахутина Т.В. Нейропсихологическая диагностика, обследование письма и чтения младших школьников / Под общей ред. Т.В. Ахутиной, О.Б. Иншаковой. – М. : В.Секачев,
– 128 с.
Ахутина Т.В. Преодоление трудностей учения: нейропсихологический подход / Т.В. Ахутина, Н.М. Пылаева. – СПб. :
Питер, 2008. – 320с.: ил. – (Серия «Детскому психологу»).
Бастун Н.А. Можливості нейропсихологічного підходу в
освітній практиці / Наталія Анатоліївна Бастун // Горизонти науки. – № 2 (30), 2010. – С. 88–94.
Глозман Ж.М. Нейропсихологическая диагностика в дошкольном возрасте. – 2-е изд. / Ж.М. Глозман, А.Ю. Потанина, А.Е. Соболева. – СПб. : Питер, 2008. – 80 с.: ил. – (Серия «Детскому психологу»).
Глозман Ж.М. Нейропсихология детского возраста /
Ж.М. Глозман. – М. : Издательский центр «Академия»,
– 272 с.
Мамайчук И.И. Психокоррекционные технологии для детей
с проблемами в развитии / Ирина Иванивна Мамайчук. –
СПб. : Речь, 2003. – 400 с.
Національний класифікатор України «Класифікатор професій» ДК 003:2010 (Класифікація професій): [Електронний
ресурс]. – Режим доступу: <http://hrliga.com/docs/327_
KP.htm> – Загол. з екрана. – Мова укр.
Про затвердження кваліфікаційних характеристик професій
(посад) педагогічних та науково-педагогічних працівників
навчальних закладів: Наказ МОН № 665 від 01.06.13 року:
[Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://osvita.ua/
legislation/other/37302/> – Загол. з екрана. – Мова укр.
Семенович А.В. Нейропсихологическая диагностика и коррекция в детском возрасте / А.В. Семенович. – М.: Издательский центр «Академия», 2002. – 232 с.
Семенович А.В. Нейропсихологическая диагностика и коррекция в детском ворасте. Метод замещающего онтогенеза:
Учебное пособие. – 7-е изд. / А.В. Семенович. – М. : Генезис,
– 474 с.
Словник психолога-практика / [сост. С.Ю. Головин]. – [2-е
изд., перераб. и. доп.] – Мн. : Харвест, М. : АСТ, 2001. – 976 с.
Справочник по психологии и психиатрии детского и подросткового возраста / Под ред. С.Ю. Циркина. – [2-е изд.,
перераб. и доп.]. – СПб. : Питер, 2004. – 896 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.