Методика діагностики неконструктивного переживання почуття вини
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-30.%25pКлючові слова:
почуття вини, неконструктивне переживання почуття вини, психодіагностичний інструментарій, психометричні показники, валідність методики, критерії валідизації, психодіагностичні можливості.Анотація
У статті запропоновано нову психодіагностичну методику, спрямовану на вимірювання неконструктивного переживання почуття вини та представлено результати психометричної перевірки сконструйованої методики. Проаналізовано розробленість проблеми вимірювання почуття вини в зарубіжній та вітчизняній психології. Показано, що існує дефіцит діагностичного інструментарію, спрямованого на виявлення неконструктивних аспектів почуття вини, та аргументовано необхідність створення нового опитувальника. Окреслено релевантний зміст вимірюваного феномена «неконструктивне переживання почуття вини», який визначається актуалізацією конфліктних смислів, надмірним зосередженням у переживанні вини на площині ставлення до себе, активізацією механізмів психологічного захисту та зосередженням захисного процесу на площинах ставлення до себе та взаємодії з іншими, нездатністю до виправлення ситуації в площині дії та використанням специфічних для почуття вини захисних способів поведінки. Емпірично доведено, що запропонований опитувальник є валідним і надійним інструментом для виявлення неконструктивних аспектів переживання почуття вини та вимірювання схильності до переживання почуття вини у неконструктивний спосіб. За результатами статистичної перевірки визначено задовільні показники надійності, діагностичної дискримінативної здатності методики, а також встановлено тестові норми. Підібрано й обґрунтовано критерії валідизації та доведено змістовну, діагностичну і конвергентну валідність запропонованої методики, що дозволило описати конструкт, емпірично визначити особливості вимірюваної властивості. Встановлено і змістовно визначено шкали сконструйованого опитувальника («очікування покарання», «зацікавленість в інших», «вимогливість до себе», «орієнтація на нормативність» та «жалкування»), які відображають певний спосіб поведінки або ставлення у переживанні почуття вини.почуття вини; неконструктивне переживання почуття вини; психодіагностичний інструментарій; психометричні показники; валідність методики; критерії валідизації; психодіагностичні можливості.
Посилання
Ананова І.В. Процес переживання почуття вини у неконструктивний спосіб / І.В. Ананова // Актуальні проблеми
психології : Збірник наукових праць Інституту психології
ім. Г.С. Костюка. – К., 2014. – Том. Х. – Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія. – Вип. 26. –
С. 38–54.
Белик И.А. Чувство вины в связи с особенностями развития
личности: дис. канд. психол. наук: спец. 19.00.01: Общая
психология, психология личности, история психологии/
И.А. Белик. – Санкт-Петербург, 2006. – 209 с.
Васильева О.С. Влияние вины на здоровье человека (или как
сделать переживание вины конструктивным) / О.С. Васильева, Е.В. Короткова // Психологический вестник РГУ. –
– Вып.4. – С.181–189.
Васильева О.С. Особенности переживания вины в современном обществе / О.С. Васильева, Е.В. Короткова; Московский психотерапевтический журнал. – 2004. – №1. – С.48–73.
Короткова Е.В. Социально-психологический анализ вины
и стыда как системы отношений личности к себе и другому:
дисс. канд. психол. наук: спец. 19.00.05. / Е.В. Короткова. –
Ростов-на-Дону, 2002. – 226 с.
Малєєва О.Л. Психологічні особливості схильності особистості до переживання почуття провини: дисс. канд. психол.
наук: спец. 19.00.01: Загальна психологія, історія психології / О.Л. Малєєва. – Одеса, 2007. – 285 с.
Софіна Л.В. Індивідуально-психологічні відмінності переживання почуття провини: дис. канд. психологічних наук:
спец. 19.00.01: Загальна психологія, історія психології/
Л.В. Софіна; КНУШ. – Київ, 2009. – 175 с. + додатки.
Ferguson T.J. Engendering gender differences in shame and
guilt: Stereotypes, socialization, and situational pressures /
T.J. Ferguson, H.L. Eyre // Gender and Emotion; [A.H. Fisher
(ed.)] – Paris: Cambridge University Press, 2000. – P. 254–
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.