Особливості взаємозв’язку професійних настанов та особистісної тривожності старшокласника
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-28.%25pКлючові слова:
професійні настанови, незалежність професійного вибору, самооцінка можливостей професійного вибору, оптимізм професійного вибору, рішучість професійного вибору, особистісна тривожність, професійне самовизначення, старшокласник, ранній юнацький вік.Анотація
У статті на основі аналізу психолого-педагогічної літератури вивчено підходи щодо проблеми професійних настанов у ранньому юнацькому віці. Встановлено, що професійна настанова виступає прагненням особистості отримати спеціальну підготовку, оволодіти професією, досягнути в ній успіху, певного соціального статусу; готовністю суб’єкта до виконання обов’язків, норм, функцій певної професійної ролі, що включає як позитивне ставлення до професійної діяльності, так і професійні уміння для здійснення цієї діяльності, та пов’язана з активним вибором завдань та моделюванням власної поведінки. Визначено, що основними типами професійних настановлень учнів старших класів виступають такі як нерішучість у професійному виборі, оптимізм стосовно професійного вибору, самооцінка можливостей професійного вибору та залежність у здійсненні професійного вибору. Встановлено, що професійні настанови старшокласників характеризуються суперечливими тенденціями. Значній кількості учнів старших класів властиві недостатні рішучість і самостійність, занижена самооцінка професійного вибору. На основі отриманих емпіричних даних дослідження взаємозв’язку професійних настанов учнів старших класів з їх тривожністю робиться висновок про те, що тривожність особистості старшокласника тісно пов’язана з його професійними настановами. Зокрема, високий рівень тривожності особистості юнака негативно позначається на його рішучості та оптимізмові професійного вибору і пов’язаний із заниженою самооцінкою можливостей професійного вибору.
Посилання
Божович Л.И. Этапы формирования личности в онтогенезе /
Л.И. Божович // Вопросы психологии. – 1979. – №4. – С. 23–33.
Болучевская В.В. Ценностные ориентации и социально-психологические установки будущих специалистов помогающих профессий в процессе их профессионального самоопределения / В.В.Болучевская // Медицинская психология :
электр. научн. журнал. – 2010. – №3 // Режим доступа:
http://www.medpsy.ru/mprj/archiv_global/2010_3_4/
nomer/nomer05.php
Загальна психологія: практикум : навч. посіб. для студ. вищ.
навч. закл. / В. В. Волошина, Л. В. Долинська, С. О. Ставицька, О. В. Темрук. – К. : Каравела, 2005. – 280 с.
Климов Е.А. Психология профессионала / Е.А.Климов. –
М. : ИПП, 1996. – 400 с.
Климов Е.А. Психология профессионального самоопределения / Е.А.Климов. – М. : Академия, 2004. – 304 с.
Кон И.С. Психология ранней юности: Книга для учителя /
И. С. Кон. – М. : Просвещение, 1989. – 245 с.
Кондаков И.М. Диагностика профессиональных установок
подростков / И.М.Кондаков // Вопросы психологии. – №2. –
– С. 122 – 130.
Кулик Н.І. Професійно-орієнтована установка підлітка як
системоутворюючий фактор готовності до професійного самовизначення / Н. І. Кулик // Педагогічний процес: теорія
і практика : зб. наук. пр. Вип. 2 / Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка, Благодійний фонд ім. Антона Макаренка ; [голов. ред.
Світлана Сисоєва ; редкол.: Людмила Хоружа та ін.]. – Київ :
Едельвейс, 2012. – 224 с. – С. 204–211.
Левитан К.М. Профессиональное развитие личности педагога в послевузовский период : Дис. доктора пед. наук :
00.01 / К.М. Левитан. – Екатеринбург, 1993. – 393 с.
Маркова А.К. Психология профессионализма / А.К.Маркова. – М., 1996. – 309 с.
Парфенова Е.В. Формирование и развитие профессиональных
установок как компонента профессиональной направленности будущего специалиста : автореф. дис… канд. психол.
наук : 19.00.07. / Елена Владимировна Парфенова. – М.,
– 21 с.
Пряжников Н.С. Профессиональное самоопределение в
культурно-исторической перспективе / Н.С.Пряжников //
Вопросы психологии. – 1996. – №1. – С.64.
Узнадзе Д.Н. Общая психология / Д.Н. Узнадзе / Под ред.
И.В. Имедадзе. – М. : Смысл, 2004. – 413 с.
Чистякова С.Н. Образовательно-профессиональное самоопределение / С.Н.Чистякова, Н.Ф.Родичев. – М.: Педагогический университет, 2007. – 150 с.
Чугунова Э.С. К вопросу о структуре социально-психологических установок в системе формирования социогенных потребностей / Э.С. Чугунова, B.C. Дудченко // Проблемы формирования социогенных потребностей. – Тбилиси, 1974. – С.
–119.
Ясточкіна І. А. Психологічні чинники виникнення та корекція особистісної тривожності у ранньому юнацькому віці: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / І. А. Ясточкіна;
Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. – К., 2011. – 20 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.