Психокорекція особистісних проблем жінок у ситуації сімейної кризи методом кататимно-імагінативної психотерапії
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-28.%25pКлючові слова:
кататимно-імагінативна психотерапія, символ-драма, кризисні стани жінок, сімейна криза, неврози, психосоматичні захворювання, механізми психотерапевтичного впливу, безконфліктне ресурсне підживлення, творче вирішення проблем, психологія self.Анотація
У статті проаналізовано особливості психокорекції особистісних проблем жінок в ситуації сімейної кризи методом кататимно-імагінативної психотерапії. Встановлено, що найбільш помітними трансформації суб’єктивної картини життєвого шляху стають на етапі переживання особистістю стресогенних життєвих подій, критичних ситуацій. Проаналізовано стан жінок у проблемних сім’ях та розлучених жінок. Аналіз демонструє деструктивне реагування жінок, наявність страхів, високого рівня соматизації, міжособистісної сензитивності, тривожності, депресії, агресивності, ворожості, фобічної тривожності, психосоціального стресу, паранояльної симптоматики, низького рівня саморегуляції, стресостійкості, локус контролю, асертивності тощо. Визначено, що в символ-драмі поєднуються переваги багатого спектра психотерапевтичних технік, які займають полярні положення: класичного і юнгіанського аналізу, поведінкової психотерапії, гуманістичної психології, Еріксонівського гіпнозу і аутотренінгу. Психотерапевтичний спектр даного методу базується на розкритті несвідомих конфліктів, розповсюджується на області творчого розвитку і задоволення архаїчних потреб. Описуються три складові символ-драми або три основних механізми психотерапевтичного впливу: конфліктна, ресурсна (безконфліктна) та креативна складова. Проаналізовано ефективність деяких мотивів у випадку певних захворювань і патологічних симптомів. Зроблено висновок про те, що метод кататимного переживання образів – це метод, у якому безпосередньо підходять до розуміння символу як відображення несвідомого конфлікту. За допомогою кататимного переживання образів можна компенсувати субхронічну картину хвороби, (недоступну для інших форм терапії), пацієнтки в значному ступені можуть самі керувати собою, своїми емоціями, своїм життям, перебудовувати свою поведінку відносно життєвих ситуацій і партнера.
Посилання
Ландау Э. Одарённость требует мужества: психологическое
сопровождение одарённого ребенка / Э. Ландау; Пер. с нем.
А.П. Голубев. – М. : ACADEMIA, 2002. – 144 с.
Лёйнер Х. Кататимное переживание образов : Основная ступень; введение в психотерапию с использованием техники
сновидений наяву / Ханскарл Лёйнер ; пер. с нем.. – М. :
Эйдос, 1996. – 253 с.
Лёйнер Х. Третья составляющая символ-драмы : развитие креативности и творческое решение проблем / Ханскарл Лёйнер ;
пер. с нем. //Символ-драма : современное издание о психологи
и психотерапии. – Запорожье: Керамист, 2010. – С. 4-27.
Обухов Я.Л. Символ-драма и современный психоанализ /
Я. Л. Обухов. – Х. : Регион-информ, 1999. – 252 с.
Обухов Я.Л. Удовлетворение архаических потребностей
– использование метода символ-драмы [Электронный ресурс] / Я. Л. Обухов. – М., 2014. – Режим доступа: http://
symboldrama.ru/category/Obuchov_article10/
Leuner H. Lehrbuch der Katathyme-imaginativen Psychotherapie : Grundstufe, Mittclstufe, Oberstufe. – 3., korrigierte und
erw. Aufl. – Bern; Gottingen; Toronto; Seattle : Huber, 1994.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.