Порівняльний аналіз результатів апробації комплексної психологічної програми регуляції самовизначення особистості
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-26.%25pКлючові слова:
апробація, психологічна програма, розвиток, само- визначення, першокурсники, випускники, торговельне підприємництво.Анотація
У статті представлено порівняльний аналіз результатів апробації комплексної психологічної програми регуляції самовизначення майбутніх фахівців торговельного підприємництва. Стосовно розвитку професійного самовизначення у торговельно-підприємницькій сфері діяльності, то у прямій постановці психологічні умови розвитку самовизначення майбутніх фахівців не вивчались, що зумовило актуальність дослідження і необхідність розробки та апробації психологічної програми розвитку. Отже, практична значущість і недостатня розробленість проблеми розвитку професійного самовизначення майбутніх фахівців торговельного підприємництва психологічними засобами зумовили вибір наукового дослідження. У підсумку, за результатами порівняльного аналізу обох експериментальних і контрольних груп випускників і першокурсників зроблено висновки, за якими визначено загальні закономірності, які полягають у тому, що у другому обстеженні випускників і першокурсників зафіксовано істотні позитивні зміни у порівнянні з фоновими і контрольними даними. З’ясовано, що ці позитивні зміни відбуваються за рахунок суттєвого зниження низького рівня емоційно-вольового компонента, що свідчить про ефективність застосування комплексної психологічної програми регуляції емоційно-вольового компонента самовизначення майбутніх фахівців торговельного підприємництва. Водночас зроблено висновок щодо особливостей результатів порівняльного аналізу контрольних груп, який виявляється тим, що у випускників показник високого рівня емоційно-вольового компонента суттєво перевищує аналогічні дані першокурсників, а низький його рівень майже вдвічі нижчий у першокурсників в першому і другому обстеженнях. Але наявність низького рівня у третини першокурсників і шостої частини випускників свідчить про труднощі самовизначення у першокурсників і випускників, що є показанням до застосування психологічної програми розвитку самовизначення в процесі професійного навчання.
Посилання
Ананьев Б.Г. О проблемах современного человекознания /
Б.Г. Ананьев. – М. : Наука, 1997. – 380 с.
Бодров В.А. Психология профессиональной пригодности /
В. А. Бодров. – М., ПЕРСЭ, 2001. – 511 с.
Карамушка Л.М. Психологія підготовки майбутніх менеджерів до управління змінами в організації : могографія /
Л.М. Карамушка, М.В. Москальов. – К. – Львів : Сполом,
– 216 с.
Карамушка Л.М. Мотивація підприємницької діяльності : монографія / Л.М. Карамушка, Н.Ю. Худякова. – К. –
Львів : Сполом, 2011. – 208 с.
Клименко В.В. Психофізіологічні механізми праксису людини: монографія / В.В. Клименко. – К. : Видавничий Дім
«Слово», 2013. – 640 с.
Климов Е. А. Психология профессионального самоопределения / Е. А. Климов.– Ростов-на-Дону: Феникс, 1996. – 512 с.
Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для
студентів вищ. навч. закладів / М.С. Корольчук. – К. : Ельга;
Ніка-Центр, 2012. – 400 с.
Крайнюк В.М. Психологія стересостійкості / В.М. Крайнюк. – К. : Ніка-центр, 2009. – 406 с.
Максименко С. Д. Метод дослідження особистості /
С. Д. Максименко // Практична психологія та соціальна робота. – 2004. – №7. – С. 1–8.
Максименко С.Д. Про предмет економічної психології та її
місце в системі підготовки фахівців в Україні / С.Д. Максименко, Л.М. Карамушка, О.В. Креденцер // Актуальні проблеми психології. Том 1: Економічна психологія. Організаційна психологія. Соціальна психологія : зб. наукових праць
Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / за ред.
С.Д. Максименко, Л.М. Карамушка. – К. : Міленіум, 2003. –
Вип. 11. – С. 3-9.
Миронець С.М. Негативні психічні стани рятувальників в
умови виникнення надзвичайних ситуацій : монографія /
С.М. Миронець, О.В. Тімченко. – Київ: «Видавництво» «Август Трейд» 2007. – 168 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.