Дослідження психологічних детермінант віктимної поведінки підлітків
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-25.%25pКлючові слова:
віктимність, віктимна поведінка, віктимізація, фактори віктимної поведінки, психологічні детермінанти віктимної поведінки, типи віктимності, форми віктимної поведінки, профілактика віктимної поведінки.Анотація
Обґрунтовано актуальність дослідження соціально-психологічних й індивідуально-особистісних детермінант віктимної поведінки дітей та підлітків з метою попередження його становлення. Показано недостатню науково-теоретичну вивченість соціально-психологічних механізмів віктимізації поведінки дітей підліткового віку. Розглянуто сутність категорій віктимність, віктимізація, віктимна поведінка. На теоретичному рівні виявлено та проаналізовано соціально-психологічні причини й фактори становлення віктимної поведінки дітей та підлітків. Віктимність підлітка аналізується як властивість його особистості. У комплексі соціально-психологічних та індивідуально-особистісних детермінант віктимної поведінки підлітків серед найбільш значущих виділені високий рівень тривожності й агресивності, занижена самооцінка, схильність до самозвинувачення. Описано результати емпіричного дослідження, спрямованого на виявлення характеру взаємозв’язку віктимної поведінки осіб підліткового віку та їх індивідуально-особистісних особливостей. Виявлено, що серед форм віктимної поведінки в підлітків у найбільшому ступені виражена схильність до самопошкоджуючої та саморуйнуючої поведінки, котра пов’язана з такими характеристиками як прояви агресивності, тривожності й само- звинувачення. На підставі результатів проведеного психодіагностичного дослідження розроблено та представлено рекомендації щодо профілактики віктимної поведінки дітей та підлітків. Акцентується увага на тому, що діяльність психолога з профілактики віктимної поведінки дітей та підлітків повинна носити перманентний характер і включати в себе комплексну роботу з дітьми, їх батьками та педагогами. За результатами проведеного дослідження сформульовано висновки про шляхи попередження віктимізації дітей підліткового віку. Окреслено перспективні напрямки подальших наукових досліджень причин і факторів становлення віктимної поведінки підлітків та шляхів її профілактики.
Посилання
Андронникова О.О. Основные характеристики подростков с
самоповреждающим виктимным поведением / О.О. Андронникова // Вестник Томского государственного университета. – 2010. – № 332. – С.25-28.
Барданова Е.В. Некоторые аспекты исторического развития и актуальные проблемы современной виктимологии /
Е.В. Барданова // Практическая психология и социальная
работа. – 2010. – №3. – С.75-80.
Бовть О.Б. Віктимна поведінка як психологічна проблема/ О.Б.
Бовть // Соціальна психологія. – 2004. – № 4 (6). – С.14-22.
Кримінологічна віктимологія: навч. посібник / Є.М. Моісеєв,
О.М. Джужа, В.В. Василевич та ін. – К.: Атіка, 2006. – 352 с.
Мудрик А.В. Человек – объект, субъект и жертва социализации / А.В. Мудрик // Известия РАО. – 2008. – № 8. – С.48-57.
Одинцова М.А. Психологические особенности виктимной
личности / М.А. Одинцова // Вопросы психологии. – 2012. –
№ 3. – С.59-67.
Ожегов С.И. Словарь русского языка: 70 000 слов / С.И. Ожегов. – М.: Рус. яз., 1990. – 921 с.
Ривман Д.В. Виктимология/ Д.В. Ривман, В.С. Устинов . –
СПб.: Изд-во «Юридический центр Пресс», 2004. – 332 с.
Хархан О.М. Взаимоотношения родителей и детей, а также их влияние на виктимность поведения подростков /
О.М. Хархан// Социальная психология. – 2005. – №4 (12). –
С.139-142.
Христенко В.Е. Психология жертвы / В.Е. Христенко. – Х.:
Консум, 2007. – 356 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.