Мотиваційні особливості академічної саморегуляції студентів
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-25.%25pКлючові слова:
академічна саморегуляція студентів, губристична мотивація, перфекціонізм, відповідальність, навчальна діяльність студентів.Анотація
Стаття присвячена вивченню актуальної психологічної проблеми – зв’язку мотиваційних та особистісних особливостей із показниками академічної саморегуляції особистості студентів. У статті подано аналіз діагностики рівнів саморегуляції студентів, серед яких провідним є інтроектований рівень. Визначено, що зовнішнє регулювання навчальної діяльності пов’язане із мотивацією запобігання невдачі, а внутрішнє спонукання – із мотивацією досягнення успіху. Навчальна мотивація студентів виявилась пов’язаною із їх прагненням до самоствердження: губристична мотивація та прагнення до переваги позитивно пов’язане із зовнішнім та інтроектованим регулюванням, прагнення до досконалості – із внутрішнім спонуканням; існує негативний зв’язок між прагненням до переваги та ідентифікованим регулюванням. Існує зв’язок між академічною саморегуляцією та перфекціонізмом: перфекціонізм, орієнтований на себе, негативно пов’язаний з ідентифікованим регулюванням та внутрішнім спонуканням, перфекціонізм, орієнтований на інших, позитивно пов’язаний із інтроектованим перфекціонізмом та негативно – із ідентифікованим регулюванням. Показано, що внутрішнє спонукання як інтерес до навчання суперечить перфекціонізму особистості. Встановлено зв’язок між принциповим типом відповідальності й інтроектованим та ідентифікованим рівнями саморегуляції, між нормативним типом відповідальності та інтроектованим і зовнішнім регулюванням навчальної діяльності. Показано, що внутрішня спрямованість саморегуляції навчальної мотивації тяжіє до принциповості як типу відповідальності, а зовнішня – до нормативності. Представлене дослідження розкриває роль відповідальності, перфекціонізму, мотивації досягнення та губристичної мотивації у саморегуляції навчальної діяльності студентів.
Посилання
Бен-Шахар Т. Парадокс перфекциониста/ Тал Бен-Шахар;
пер с англ. Михаила Табенкина. – М. : Манн, Иванов и Фербер, 2013. – 256 с.
Гаранян Н. Г. Психологические модели перфекционизма /
Н.Г. Гаранян // Вопросы психологии. – 2009. – №5. – С. 74-
Грачева И. И. Адаптация методики «Многомерная шкала
перфекционизма П. Хьюитта и Г. Флетта / И. И. Грачева /
Психологический журнал. – 2006, №6. – С. 73-89.
Козелецкий Ю. Человек многомерный (психологические
эссе) / Юзеф Козелецкий. – К.: Лыбидь, 1991. – 288 с.
Кочарян І.О. Типологічні особливості організації особистісного симптомокомплексу відповідальності / О.С. Кочарян,
І.О. Кочарян // Актуальні проблеми практичної психології.
Збірник наукових праць. – Херсон: ПП Вишемирський В.С.,
– С. 120-123.
Муздыбаев К. Психология ответственности/ К. Муздыбаев. – М.: Либроком, 2010. – 248 с.
Фоменко К.І. Губристична мотивація в структурі спрямованості особистості: віковий аспект / Т.Б. Хомуленко, К.І. Фоменко. – Х.: ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, 2012. – 222 с.
Яцюк М.В. Адаптація опитувальника академічної саморегуляції Р.М. Райана і Д.Р. Коннелла (Casual dimensionscale
IISQR-A) / М.В. Яцюк // Практична психологія та соціальна
робота. – №4. – 2008, – С. 45-47.
Ясная В. А. Перфекционизм: история изучения и современное состояние проблемы / В.А. Ясная, С. Н. Ениколопов //
Вопросы психологии. – 2007. – №4. – С. 157-168.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.