Психологічний аналіз типів суверенних моральних цінностей психолога
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2017-37.%25pКлючові слова:
суверенні моральні цінності, особистість, практичний психолог, спрямованість психолога на клієнта, на реалізацію себе як особистості, професійна діяльність, типи цінностей особистості, екзистенційна потреба психолога у пошуку сенсу життя.Анотація
У статті визначено зміст поняття суверенних моральних цінностей як стійких, особистісно значущих, смисложиттєвих моральних утворень (взірці, поняття, установки), що дають можливість людині самооцінювати власне життя та життя інших людей. Автором статті на основі аналізу наукових досліджень виокремлено типи суверенних моральних цінностей психолога: суверенні моральні цінності, які відображають спрямованість психолога на клієнта; на професійну діяльність, її результативність; на реалізацію себе як особистості; на реалізацію себе як професіонала та екзистенційну спрямованість психолога на пошук сенсу життя. Автором статті деталізовано зміст кожного типу суверенних моральних цінностей психолога, обґрунтовано значну перевагу суверенних моральних цінностей психолога, які відображають його екзистенційну спрямованість на пошук сенсу життя. Автором статті досліджено найбільш важливі суверенні моральні цінності успішних практикуючих психологів та студентів-психологів, зроблено їх порівняльний аналіз. Встановлено, що існують відмінності суверенних моральних цінностей практикуючих успішних психологів та студентів-психологів, зокрема серед суверенних моральних цінностей, які відображають екзистенційну потребу психолога у пошуку сенсу життя, спрямованість психолога на клієнта та спрямованість психолога на реалізацію себе як професіонала. Статистично підтверджено взаємозв’язки типів суверенних моральних цінностей з іншими особистісними характеристиками: здатністю створення особистістю внутрішнього вільного простору, вмінням особистості відчувати цінності, переосмислювати їх значущість і доцільність та ін. У змісті статті автором доведено значущість суверенних моральних цінностей психолога під час здійснення ним професійної діяльності.
Посилання
Алёшина Ю. Е. Социально-психологические методы исследования супружеских отношений / Ю.Е. Алёшина, Л.Я. Гозман, Е.М. Дубовская. – М. : Изд-во МГУ. – 1987. – 120 с.
Доній В.М. Мистецтво життєтворчості особистості: Наук.- метод. посібник: У 2 ч. / В.М. Доній, Г.М. Несен, Л.В. Сохань та ін. – К., 1997. – Ч. 1: Теорія і технологія життєтворчості. – 392 с.
Леонтьев Д.А. Духовность, саморегуляция и ценности / Д.А. Леонтьев // Гуманитарные проблемы современной психологии / Д.А. Леонтьев. Изд-во Таганрогского гос. радиотехн. ун-та. – 2005. – №7. – С. 16–21.
Роджерс К. Взгляд на психотерапию. Становление человека / Карл Роджерс ; общ. ред. Е.И. Исенниной. – М. : Прогресс Универс, 1994. – 480 с.
Смульсон М. Л. Структура інтелекту: рефлексія та інтуїція / М.Л. Смульсон // Психологія: зб. наук. пр. – К. : НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2000. – Вип. 11. – С. 9–16.
Шевченко Н.Ф. Становлення професійної свідомості практичних психологів у процесі фахової підготовки: монографія / Н.Ф. Шевченко. – К .: Міленіум, 2005. – 298 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.