Психологія народної іграшки
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-30.%25pКлючові слова:
народна іграшка, лялька, образ-символ, культура, редуковане спілкування, уявний компаньйон, гра, ігрова роль.Анотація
Проаналізовано дослідження, що концентровані навколо проблеми національної культури українського народу, його історичного минулого. Визначено психологічні особливості української народної іграшки, її стилістичні відмінності від іграшок інших народів і культур та її вплив на розвиток особистості. Наведено класифікації народних традиційних іграшок за різними ознаками. Зазначаються характеристики однієї з найбільш популярних народних іграшок у всьому світі – ляльки як матеріального об’єкта та образу-символу людини. Висвітлено значення образних іграшок у розвитку самосвідомості дитини та діалогічності спілкування. Підкреслено важливість вивчення редукованого спілкування та емоційного ставлення до уявного компаньйону в ігрових та побутових ситуаціях. Визначено основні позиції та переважаючі форми взаємодії з ляльками. Окрема увага приділена автором впливу на психіку дитини зовнішнього вигляду ляльки, текстури матеріалу, з якого вона зроблена, її пропорцій та характерологічної заданості. Висвітлено особливості підбору народних іграшок загалом і ляльки, зокрема, відповідно до вікових особливостей дитини. В статті наголошується на надзвичайно широкому функціональному призначенні народної іграшки, як одного із дієвих засобів естетичного, фізичного і розумового розвитку дітей, духовного чинника пізнання довкілля. Вказується на можливість стимулювання й оптимізації психічного розвитку дитини через народну іграшку та завдяки реалізації її культурологічної, розвиваючої, виховної, психотерапевтичної функції, функцій соціалізації, самопізнання та оберегу.
Посилання
ПіроженкоТ.О. Становлення внутрішньої картини світу дошкільника : монографія / [С.О. Ладивір, О.О. Вовчик-Блакитна та ін.] ; за ред. Т. О. Піроженко. – Кіровоград : ІмексЛТД, 2012. – 236 с.
Герус Л. Народна іграшка у дослідженнях Катерини Матейко / Л. М. Герус // Народознавчі зошити. – № 4 (100), 2011. –
С. 615–623.
Иванова Е. С. Анализ различных подходов к классификации
детской игрушки / Е.С. Иванова // Известия Саратовского
университета. 2011. Т. 11. – Сер. Философия. Психология.
Педагогика, – Вып. 3. – С. 71–73.
Маховська С. Міфологічна семантика традиційної народної
іграшки / С. Маховська // Наукові виклади №1. – 2009. –
С. 66–69.
Нестеренко В.В. Педагогічні та творчо-активізуючі можливості української народної іграшки / В.В. Нестеренко, Л.В.
Кантаржи // V Всеукраїнські науково-практичні читання
студентів і молодих науковців, присвячені педагогічній спадщині К.Д. Ушинського – Одеса, ПДПУ, 2007. – С. 123–125.
Омельченко І. Структура та психологічні функції просторового
компонента хронотопу комунікативної діяльності дошкільника / І. Омельченко // Вісник інституту розвитку дитини. Серія:
Філософія. Педагогіка. Психологія [Текст] : збірник наукових
праць. Вип. 31 / Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. – К. :
Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2014. – С .138–144.
Мальцева Т.Г. Кукла как образно-символическая форма в
современной визуальной культуре / Т.Г.Мальцева // Гуманитарные и социальные науки. – 2011. – № 6 – С. 113–121.
Ананьева Е. Куклы мира / Е. Ананьева, Т. Евсеева. – М. :
Аванта, 2005. –184 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.