Вплив емоційного інтелекту на саморегуляцію агресивної поведінки підлітків із порушеннями розумового розвитку
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2020-49.11-36Ключові слова:
підлітковий вік, порушення розумового розвитку, акцентуація характеру, саморегуляція, агресія, агресивна поведінка, емоційний інтелект.Анотація
Метою статті є дослідження проблеми проявів агресії у підлітків із порушеннями розумового розвитку в контексті формування та впливу емоційного інтелекту на агресивну поведінку таких підлітків. Мета дослідження забезпечувалася поетапним вирішенням основних завдань: 1) установити особливості проявів агресії у підлітків із порушеннями розумового розвитку; 2) визначити специфіку впливу емоційного інтелекту на саморегуляцію агресивної поведінки у підлітків із порушеннями розумового розвитку; 3) охарактеризувати рекомендації щодо технології психологічного супроводу з формування саморегуляції агресивної поведінки підлітків із порушеннями розумового розвитку в контексті емоційного інтелекту.
Методи. Для розв’язання окреслених завдань і забезпечення достовірності положень і висновків було використано дедуктивний та індук тивний методи, метод психологічної діагностики, бесіди та спостереження. Психодіагностична процедура стану агресивної поведінки та її емоційної саморегуляції у підлітків із порушеннями розумового розвитку здійснена за допомогою методики «Опитувальник агресивності Басса – Дарки»; методики «Адаптований характерологічний опитувальник Леонгарда – Шмішека»; методики «Емоційний інтелект» (за Н. Холлом); бесіди і спостережень. У ході психодіагностики було дотримано необхідних інструкцій і вимог для отримання достовірних результатів. Бесіди проводилися в навчальних закладах, де навчалися підлітки. Спостереження за поведінкою підлітків проходило у звичних для них умовах у процесі навчальної діяльності. З метою порівняльного аналізу феномену саморегуляції агресивної поведінки у підлітковому віці та достовірності результатів було також здійснено діагностику підлітків зі збереженим інтелектом, дотримуючись однакових процедур проведення, в однакових умовах, що були створені й для підлітків із порушеннями розумового розвитку.
Результати дослідження. За результатами діагностики у підлітків із порушеннями розумового розвитку виявлено фізичну та вербальну агресію, що перевищує допустиму норму. Діагностика підлітків із порушеннями розумового розвитку дала змогу також констатувати стан функціонування структурних компонентів агресивності. Підвищений рівень було встановлено за показниками негативізму та дратівливості. Результати діагностики підлітків зі збереженим інтелектом констатують схожість отриманих даних щодо рівня вираженості основних видів агресивності та структурних компонентів явища, порівняно з результатами підлітків із порушеннями розумового розвитку. Різниця полягає в інтенсивності проявів показника. У підлітків із порушеннями розумового розвитку показники представлені більш виражено на 20–30%, ніж у підлітків зі збереженою інтелектуальною функцією. Установлено, що прояви агресії та саморегуляція агресивної поведінки детермінуються акцентуаціями особистості. У підлітків із порушеннями розумового розвитку констатовано такі основні типи поєднання акцентуацій, як гіпертимна у поєднанні з циклотимічною, гіпертимна з неврівноваженою, гіпертимна з екзальтованою. Крім того, у підлітків із порушеннями розумового розвитку встановлено низький рівень емоційного інтелекту, емоційної обізнаності, емпатії, управління власними емоціями та середній рівень здатності до розпізнавання емоцій інших людей.
Висновок. Отримані результати дали підстави висловити припущення щодо алекситимічних проявів у структурі особистості підлітків із порушеннями розумового розвитку, що переважно виявляються через невміння вербалізувати власні емоційні стани, недорозвиток рефлексивного компонента емоцій і несформованість або низький рівень емоційного інтелекту. Беручи до уваги отримані результати, було охарактеризовано основні аспекти психокорекційної роботи з підлітками з порушеннями розумового розвитку щодо формування саморегуляції агресивної поведінки. Означена психокорекційна робота повинна бути спрямована на формування вміння називати емоції, почуття, які переживають підлітки, означувати їх відповідними вербальними символами, на управління підлітком різними емоційними станами, зокрема негативними, як-то агресивність, злість, гнів.
Посилання
Бозуєва О. Агресивність: причини, наслідки та контроль. Київ : Квіт, 2014. 206 с.
Борщевська Г. Воля та емоції у підлітків з порушеннями психофізич¬ного розвитку: теоретико-методологічний аспект. Харків : Вид-во Інституту технологій та виробництва, 2009. 179 с.
Кожалиева Ч. Образ Я в структуре личности умственно отсталых подростков. Москва : МГУ, 2003. 144 с.
Кульчицька Л. Феноменологія акцентуацій у підлітковому віці. Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. 220 с.
Личко А. Психопатии и акцентуации характера у подростков. Санкт-Пе¬тербург : Речь, 2010. 256 с.
Макаренко А. Книга для родителей. Cанкт-Петербург : Питер, 2016. 288 с.
Марченко Д. Агресивність та девіація у підлітковому віці. Львів : КнигоДрук, 2010. 191 с.
Соколов Д. Мотивація і воля: норма та патологія. Київ : ВВ Смарт, 2017. 132 с.
Buss, A. (1961). The Psychology of aggression. New York – London : Wiley and Sons. 295 p.
Irkid, G. (2018). Child aggression. New York : ЕТN. 286 p.
Mason, J. (2007). Childhood and aggression. Boston. 168 p.
Milf, P. (2003). Frustration and motivation: theory and research method. London. 234 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.