Оптимізація навчання техніки дзюдо за допомогою вправ з фітболом
DOI:
https://doi.org/10.15391/ed.2019-3.02Ключові слова:
дзюдо, вправи, техніка, технічні прийоми, оптимізація, самостраховка, перекид, фітболАнотація
Мета: оптимізація процесу навчання технічним прийомам в дзюдо за допомогою запропонованих засобів. Матеріал і методи. На початку і в кінці педагогічного експерименту застосовувався метод експертних оцінок. Оцінювались техніка виконання самострахування, перекидів та кидку через стегно спортсменами контрольної (n=15) та експериментальної груп (n=15). Вік спортсменів 8-9 років. Методи дослідження: теоретичний аналіз і узагальнення літературних джерел, педагогічні спостереження, метод експертних оцінок, методи математичної статистики. Результати: Відмінною особливістю проведення навчально-тренувального процесу в експериментальній групі було застосування прав з фітболами, спрямованих на вивчення техніки виконання самострахування, перекидів та елементів кидку через стегно. Розглядаючи результати методу експертних оцінок у дзюдоїстів експериментальної групи на початку і наприкінці дослідження, можна сказати про те, що середній бал за всіма показниками значно зріс і приріст мав достовірний характер (<0,05). Також аналіз показав, що показники спортсменів контрольної групи мають позитивну динаміку але не настільки виражену як у спортсменів експерментальної групи. Не відбулося достовірних змін у перекидах вперед (>0,05). Також не відбулося достовірних змін при виконанні кидку через стегно, а саме в фазі скидання партнера. Очевидно, що група, яка використовувала представлений комплекс має достовірно кращі результати. Висновки. Отримані на початку і кінці педагогічного експерименту дані спортсменів експериментальної групи, то можна відзначити, що у кожного дзюдоїста відбулося зростання рівня показників. Найкращий результат приросту у спортсменів експериментальної групи склав при виконанні самостраховки на правий (7,1 бали) та лівий (7,3 бали) боки та назад (7,0 бали). У перекидах через правий та лівий бік теж має високий приріст, середня оцінка яких складала 6,5 та 6,9 балів. У кидкові через стегно – 6,3 бали при рухах руками.
Посилання
Алексєєв, А. Ф., Ананченко, К. В., & Бойченко, Н. В. (2014). Теорія та методика викладання дзюдо та самбо: навч. посіб. для студенів 3 курсу (за кредитно-модульною системою). ХДАФК, Xарків.
Бавыкин, Е. А., & Коростелев, Е. Н. (2017). «Физическая подготовка в единоборствах». Научные исследования и разработки в эпоху глобализации, 52-55.
Базилевич, Н. О., & Горбенко, М. І. (2016). «Організаційно-методичні особливості використання елементів фітбол-аеробіки на заняттях в спеціальних медичних групах зі школярами». Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Вип. 3К 1 (70) 16, 288-292.
Бойченко, Н. В. (2007). «Пути повышения эффективности тренировочного процесса в восточных единоборствах». Физическое воспитание студентов творческих специальностей, 2, 148-150.
Бойченко, Н. В., Станкевич, Б., & Дрозд, М. С. (2014). «Контроль за станом підготовленості борця». Проблемы и перспективы развития спортивных игр и единоборств в высших учебных заведениях, 1, 14-17.
Васильков, А. А. (2008). Теория и методика спорта. Феникс, Ростов н/Д.
Верітов, О., Макарова, Е., & Гузій, О. (2012). «Підходи щодо профілактики і корекції порушень опорно-рухового апарату дітей, які активно займаються спортивними одноборствами». Спортивна наука України: електронне наук, фах. вид, (4), 48.
Ермаков, С. С., Тропин, Ю. Н., & Бойченко, Н. В. (2016). «Специальная физическая подготовка квалифицированных борцов». Единоборства, 20-22.
Коломийцева, Н. С. Фитбол–гимнастика как коррекционно-оздоровительное средство воспитания детей дошкольного возраста. Ость, Київ.
Мельник, В. В., & Дяченко, А. А. (2016). Вплив ігрових вправ з фітболами на розвиток швидкісно-силових здібностей дзюдоїстів 6-7 років. Київ.
Петрович, В. В. (2007). Корекція сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики. (Автореф. дис. … канд. наук з фіз. вих. і спорту). Львів, Україна.
Пилипенко, В. (2014). «Використання фітбол-гімнастики для корекції порушення постави у дітей дошкільного віку». Молода наука-2014, 243-246.
Платонов, В. Н. (2015). Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая те- ория и ее практические приложения : учебник [для тренеров] : 2 кн. Олимп. лит., Киев.
Тропин, Ю. Н., & Бойченко, Н. В. (2017). «Содержание различных сторон подготовки борцов». Единоборства, 79-83.
Филин, С. А. (2013). «Методика двигательно-координационной подготовки юных самбистов на этапе начальной спортивной специализации». Вестник спортивной науки, (1), 17-22.
Черненко, О. Є. (2012). Підвищення фізичного стану студенток 18-19 років засобами фітбол-аеробіки. (Автореф. дис. … канд. наук з фіз. вих. і спорту). Львів, Україна.
Школа, О., & Новік, О. Умови впровадження спеціальної програми фізичних вправ з фітболу на уроках фізичної культури в середніх класах. Редакційна колегія, Київ.