Оптимізація навчання техніки дзюдо за допомогою вправ з фітболом

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15391/ed.2019-3.02

Ключові слова:

дзюдо, вправи, техніка, технічні прийоми, оптимізація, самостраховка, перекид, фітбол

Анотація

Мета: оптимізація процесу навчання технічним прийомам в дзюдо за допомогою запропонованих засобів. Матеріал і методи. На початку і в кінці педагогічного експерименту застосовувався метод експертних оцінок. Оцінювались техніка виконання самострахування, перекидів та кидку через стегно спортсменами контрольної (n=15) та експериментальної груп (n=15). Вік спортсменів 8-9 років. Методи дослідження: теоретичний аналіз і узагальнення літературних джерел, педагогічні спостереження, метод експертних оцінок, методи математичної статистики. Результати: Відмінною особливістю проведення навчально-тренувального процесу в експериментальній групі було застосування прав з фітболами, спрямованих на вивчення техніки виконання самострахування, перекидів та елементів кидку через стегно. Розглядаючи результати методу експертних оцінок у дзюдоїстів експериментальної групи на початку і наприкінці дослідження, можна сказати про те, що середній бал за всіма показниками значно зріс і приріст мав достовірний характер (<0,05). Також аналіз показав, що показники спортсменів контрольної групи мають позитивну динаміку але не настільки виражену як у спортсменів експерментальної групи. Не відбулося достовірних змін у перекидах вперед (>0,05). Також  не відбулося достовірних змін  при виконанні кидку через стегно, а саме в фазі скидання партнера. Очевидно, що група, яка використовувала представлений комплекс має достовірно кращі результати. Висновки. Отримані на початку і кінці педагогічного експерименту дані спортсменів експериментальної групи, то можна відзначити, що у кожного дзюдоїста відбулося зростання рівня показників. Найкращий результат приросту у спортсменів експериментальної групи склав при виконанні самостраховки на правий (7,1 бали) та лівий (7,3 бали)  боки та назад (7,0 бали). У перекидах через правий та лівий бік теж має високий приріст, середня оцінка яких складала 6,5 та 6,9 балів. У кидкові через стегно – 6,3 бали при рухах руками.

Біографії авторів

Наталя Бойченко, Харківська державна академія фізичної культури

к.фіз.вих., доцент

Маргарита Чоботько, Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

старший викладач

Посилання

Алексєєв, А. Ф., Ананченко, К. В., & Бойченко, Н. В. (2014). Теорія та методика викладання дзюдо та самбо: навч. посіб. для студенів 3 курсу (за кредитно-модульною системою). ХДАФК, Xарків.

Бавыкин, Е. А., & Коростелев, Е. Н. (2017). «Физическая подготовка в единоборствах». Научные исследования и разработки в эпоху глобализации, 52-55.

Базилевич, Н. О., & Горбенко, М. І. (2016). «Організаційно-методичні особливості використання елементів фітбол-аеробіки на заняттях в спеціальних медичних групах зі школярами». Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Вип. 3К 1 (70) 16, 288-292.

Бойченко, Н. В. (2007). «Пути повышения эффективности тренировочного процесса в восточных единоборствах». Физическое воспитание студентов творческих специальностей, 2, 148-150.

Бойченко, Н. В., Станкевич, Б., & Дрозд, М. С. (2014). «Контроль за станом підготовленості борця». Проблемы и перспективы развития спортивных игр и единоборств в высших учебных заведениях, 1, 14-17.

Васильков, А. А. (2008). Теория и методика спорта. Феникс, Ростов н/Д.

Верітов, О., Макарова, Е., & Гузій, О. (2012). «Підходи щодо профілактики і корекції порушень опорно-рухового апарату дітей, які активно займаються спортивними одноборствами». Спортивна наука України: електронне наук, фах. вид, (4), 48.

Ермаков, С. С., Тропин, Ю. Н., & Бойченко, Н. В. (2016). «Специальная физическая подготовка квалифицированных борцов». Единоборства, 20-22.

Коломийцева, Н. С. Фитбол–гимнастика как коррекционно-оздоровительное средство воспитания детей дошкольного возраста. Ость, Київ.

Мельник, В. В., & Дяченко, А. А. (2016). Вплив ігрових вправ з фітболами на розвиток швидкісно-силових здібностей дзюдоїстів 6-7 років. Київ.

Петрович, В. В. (2007). Корекція сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики. (Автореф. дис. … канд. наук з фіз. вих. і спорту). Львів, Україна.

Пилипенко, В. (2014). «Використання фітбол-гімнастики для корекції порушення постави у дітей дошкільного віку». Молода наука-2014, 243-246.

Платонов, В. Н. (2015). Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая те- ория и ее практические приложения : учебник [для тренеров] : 2 кн. Олимп. лит., Киев.

Тропин, Ю. Н., & Бойченко, Н. В. (2017). «Содержание различных сторон подготовки борцов». Единоборства, 79-83.

Филин, С. А. (2013). «Методика двигательно-координационной подготовки юных самбистов на этапе начальной спортивной специализации». Вестник спортивной науки, (1), 17-22.

Черненко, О. Є. (2012). Підвищення фізичного стану студенток 18-19 років засобами фітбол-аеробіки. (Автореф. дис. … канд. наук з фіз. вих. і спорту). Львів, Україна.

Школа, О., & Новік, О. Умови впровадження спеціальної програми фізичних вправ з фітболу на уроках фізичної культури в середніх класах. Редакційна колегія, Київ.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-14

Номер

Розділ

Статті