Критерії оцінювання технічних дій хортингістів у змагальному розділі «Двобій»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15391/ed.2019-3.04

Ключові слова:

хортинг, оцінки, «Двобій», судді, хорт, удари, кидки, больові прийоми, задушливі прийоми, технічні дії, експертна група

Анотація

Мета: здійснити аналіз критеріїв оцінювання технічних дій хортингістів в змагальному розділі «Двобій» в хортингу. Матеріал і методи: вивчалась змагальна діяльність дорослих спортсменів в національному виді спортивних єдиноборств - хортингу та її оцінювання суддівськими бригадами. Застосовувався аналіз науково-методичної та нормативної літератури, педагогічні спостереження, методи аналізу, синтезу та порівняння,метод експертних оцінок, методи математичної статистики. Результати. Аналіз діяльності Харківської обласної федерації хортингу дозволив встановити, що з кожним роком збільшується популярність хортингу, зростає кількість спортсменів, їх кваліфікаційний рівень. Розглянуто критерії оцінювання технічних дій та алгоритм формування суддівських оцінок. Отримані дані об ефективності існуючого підходу до оцінювання технічних дій та об’єктивності суддівських оцінок. Експерти  оцінювали технічні дії спортсменів, їх оцінки протоколювались, оброблялись методами математичної статистики та обговорювались в експертному середовищі. Так, було досліджено 134 поєдинки: 72 на чемпіонаті і 52 на Кубку Харківської обласної федерації. Встановлено, що оцінки ударів руками в поєдинках суддівськими бригадами у 82 % співпадали з оцінками експертної групи. Оцінки ударів ногами в поєдинках суддівськими бригадами у 94 % співпадали з оцінками експертної групи. Оцінки борцівської техніки в поєдинках суддівськими бригадами у 88 % співпадали з оцінками експертної групи. Висновки: наявна система суддівства в хортингу в цілому відповідає вимогам сучасного спорту до визначення переможців змагань. Встановлено, що наявна система суддівства в хортингу в цілому відповідає вимогам сучасного спорту до визначення переможців змагань. Система оцінювання технічних дій в хортингу з високою результативністю дозволяє нейтралізувати суб’єктивні фактори суддівської діяльності. 

Біографія автора

Андрій Литвиненко, Харківський національний університет радіоелектроніки

к. фіз. вих., доцент

Посилання

Ашанин, В. С., & Литвиненко, А. Н. (2007). «Синергетический подход к анализу соревновательной деятельности в спортивных єдиноборствах». Слобожанський науково-спортивнийвісник, № 12, 156-160.

Ашанин, В. С., & Литвиненко, А. Н. (2015). «Специфические особенности структуры технико-тактического арсенала неолимпийских единоборств ударного типа и пути его совершенствования». Слобожанський науково-спортивний вісник, №1 (45), 11 – 15.

Бойченко, Н. В. (2014). «Вдосконалення техніко-тактичної підготовленості хортингістів». Теорія і методика хортингу : зб. наук. праць., Вип.1, 88 – 97.

Бойченко, Н. В., & Гринь, Л. В. (2011). «Техніко-тактичні показники змагальної діяльності єдиноборців» Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : збірник наукових праць, №1, 10-13.

Діхтяренко, З. М. (2014). «Дослідження основних понять хортингу: «виховання», «хорт», «хортинг», «хортовий», «хортове виховання», у психолого-педагогічній та філософській літературі». Теорія і методика хортингу : зб. наукових праць, Вип. 4, 53-59.

Єрьоменко, Е. А. (2009). Міжнародна спортивна програма хортингу. Київ.

Єрьоменко, Е. А. (2014). Хортинг – національний вид спорту України: метод. посіб. Київ.

Литвиненко, А. М. (2015). «Аналіз особливостей техніко тактичного арсеналу спортсменів різної кваліфікації в хортингу». Теорія і методика хортингу : зб. наукових праць, Вип. 4, 198-203.

Литвиненко, А. М. (2015). «Співвідношення тренувальних засобів загальної та спеціальної спрямованості в річному циклі спортивної підготовки кваліфікованих єдиноборців в хортингу». Теорія і методика хортингу : зб. наукових праць, Вип. 3, 205-210.

Литвиненко, А. Н. (2013), «Эффективность применения средств спортивной подготовки единоборцев в физическом воспитании студентов технического ВУЗа». Фізичне виховання студентів, № 2, 81–84.

Оржеховська, В. М. (2014). «Сучасні орієнтири та стратегії виховання дітей і молоді в Україні засобами хортингу». Теорія і методика хортингу : збірник наукових праць, № 1, 45-51.

Платонов, В. Н. (1997). Общая теория подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Олимпийская литература, Киев.

Lytvynenko, A., & Gubnytska, Y. (2016). «Analysis of information models оf students physical readiness in highereducational establishments». Материалы 5-й Международной научно-технической конференции «Информационные системы и технологи», НТМТ, 234-236.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-14

Номер

Розділ

Статті