МОНУМЕНТАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО Ф. ТЕТЯНИЧА В КОНТЕКСТІ ТРАДИЦІЙ ТРАНСАВАНГАРДУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2023.289828Анотація
Метою статті є аналіз декоративно-монументальних творів українського художника Федора Тетянича, створених у 1970-х роках, та виявлення у їх образотворенні та методиці виконання традицій трансавангарду. Методи дослідження ґрунтуються на фундаментальних принципах мистецтвознавчого аналізу із залученням міждисциплінарних зв’язків (психологія та філософія). Використовується метод гносеологічного аналізу у процесі з’ясування концептів ряду мистецтвознавчих понять, зокрема – неоекспресіонізм, трансавангард, міфопоетика. Застосовується системно-аналітичний метод з метою висвітлення художньо-технологічних особливостей монументальної творчості Ф. Тетянича як оригінального зразка українського трансавангарду. Наукова новизна дослідження полягає у виявленні формотворчих та композиційних досягнень монументальних робіт Ф. Тетянича, котрі стилістично відповідають традиціям трансавангарду останньої третини ХХ ст. Висновки. Здійснивши аналіз монументальних творів Ф. Тетянича, виготовлення яких припадає на 1970-ті роки, можна стверджувати про важливість цього періоду у становленні як філософсько-поетичного вчення «Фріпулья», оригінальної авторської міфопоетики, так і цікавих технік та методів втілення, що передбачали використання виробничих та споживацьких відходів. Описані художньо-технічні прийоми та методи Ф. Тетянича, котрий належав до представників «неофіційного» мистецтва України, відповідають традиціям трансавангарду та є співзвучними манері багатьох зарубіжних митців останньої третини ХХ ст.
Ключові слова: неоекспресіонізм, трансавангард, міфопоетика, монументальне мистецтво, техніки, методика, дослідження.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.