Дослідження якості бурильних труб, затиснутих в клиновому захваті
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2019.174494Ключові слова:
бурильні труби, клиновий захват, навантаження, напруги і деформації, утримуюча здатністьАнотація
Останнім часом велика увага приділяється організаційним заходам щодо підвищення якості продукції нафтового машинобудування, зокрема, впровадження систем менеджменту якості на базі стандартів ISO серії 9000. Проте не втратили своєї значимості технологічні методи забезпечення якості.
Розглянуто чинники, що впливають на якість циліндричної тонкостінної деталі в процесі експлуатації. Найбільш істотними факторами є зусилля, що діють на деталь в процесі її захоплення в затискному механізмі.
Проведено експерименти на дію навантажень на деталь, що затискають. Мета цих експериментів – встановлення впливу на напруги і деформації циліндричних тонкостінних деталей різних факторів. Основними факторами крім доданих сил є кут охоплення затискного елемента, довжина зіткнення його з деталлю, розподіл навантаження на зубцях затискного елемента.
З розвитком глибокого буріння і збільшенням навантажень, що діють на клинові захвати, зростають вимоги, що пред'являються до їх утримуючої здатності. Недостатня утримуюча здатність клинового захвату може призвести до пошкодження труби в місці затиску її клинами.
При цьому затискні зусилля діють в одній і тій же області труби, утворюючи стоншення шийки при тривалій експлуатації. Результатом таких пошкоджень є передчасний вихід бурильної труби з ладу і небезпека виникнення аварійної ситуації.
Істотний вплив на утримуючу здатність клинового захвату надають елементи його конструкції. Має значення також напружений стан бурильної труби, затиснутої в клиновому захваті. Розраховано оптимальні геометричні характеристики затискних губок. Найкращі показники дають рифлені губки з косою насічкою, що перехрещується. Розглянуто розподіл навантаження на зубцях затискних губок. Показано, що оптимальний розподіл навантаження на зубцях забезпечують губки з косою насічкою, що перехрещується. При цьому на 1-й зуб доводиться 26 % навантаження, на 2-й – 22 %, на 3-й – 19 %, на 4-й – 17 %, на 5-й – 16 %.
Результати отриманих даних дозволять внести такі зміни в конструкцію затискних пристроїв, які істотно підвищать їх утримуючу здатність і зменшать небезпеку виникнення аварійних ситуаційПосилання
- Standarty ISO serii 9000 (2000). Moscow: Izdatel'stvo standartov.
- Efendiyev, E., Allahverdiyev, R. (2002). ISO 9000 oils the wheels of petroleum engineering in Azerbaijan. ISO Management Systems, 3, 49–53.
- Raygorodskiy, R. P., Sudnitsyn, N. V. (1949). Pat. No. 95916 SSSR. Klin'evoy zahvat dlya buril'nyh i obsadnyh trub. declareted: 9.06.1949.
- Aslanov, Z. Y., Efendiyev, E. M. Abdullayeva, S. M. (2016). Experimental research design elements of wedge clamping device. Teoriya i praktika sovremennoy nauki, 5 (11), 63–68.
- Efendiev, E. M., Lopatuhin, I. M. (1980). Vliyanie smescheniya osi buril'noy truby na ee napryazhennoe sostoyanie pri zazhime v klinovom zahvate. Mashiny i neftyanoe oborudovanie, 12, 7–10.
- STP VNIIBT 1023-2004. Instruktsiya po raschetu i ekspluatatsii zamkovyh rez'bovyh soedineniy buril'noy kolonny i zaboynyh dvigateley.
- Evtiheev, N. N., Kupershmidt, YA. A., Papulovskiy, V. F., Skugorov, V. N. (1990). Izmerenie elektricheskih i neelektricheskih velichin. Moscow: Energoatomizdat, 352.
- Levesaue, C. (1984). Treatments help new pipe grins resist gallg. Oil and Gus J., 143, 118.
- TSarukov, A., Lopatuhin, I. M., Efendiev, E. M., Yaroshevskiy, F. (1970). Instrument dlya narezaniya kosyh vnutrennih nasechek. A. s. SSSR No. 356059. No. 1453340258; declareted: 27.11.1970; published: 20.11.1972, Bul. No. 32.
- Rukovodstvo po trubam neftyanogo sortamenta i ih soedineniyam, primenyaemym za rubezhom. Standarty Amerikanskogo neftyanogo instituta (1969). Moscow: Nedra.
- Yakhin, A. R., Ismakov, R. A., Garifullin, R. R., Yangirov, F. N. (2014). Surface hardening for drill pipe life improvement. Neftegazovoe delo, 4, 381–399.
- Bulatov, A. I., Proselkov, Yu. M., Shamanov, S. A. (2013). Tekhnika i tekhnologiya bureniya neftyanyh i gazovyh skvazhin. Vestnik nauki Sibiri, 3 (9).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Emin Musa Afandiyev, Mahammadali Nuraddin Nuriyev
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.