Розробка моделі системи обслуговування групових заявок в потоці пасажирів громадського транспорту
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2019.180562Ключові слова:
система масового обслуговування, міський громадський транспорт, розподіл вимог в груповій заявці, розподіл числа відмовАнотація
Запропоновано математичну модель системи масового обслуговування потоку пасажирів міського громадського транспорту. Отримана модель відрізняється від канонічних моделей теорії масового обслуговування урахуванням принципових особливостей реальних систем. По-перше, процес обслуговування розбитий на наступні один за одним різні сеанси обслуговування. По-друге, заявки на вході і на виході системи є груповими. По-третє, інтенсивності вхідного потоку в різних сеансах обслуговування різні. По-четверте, закони розподілу числа вимог в групових заявках для різних сеансів різні. По-п'яте, закони розподілу числа заявок в групах на вході системи і виході з неї також різні.
Розроблено критерій ефективності системи обслуговування. Критерій заснований на розрахунку розподілу ймовірностей станів системи обслуговування на вході системи і аналогічного розподілу на виході системи. Ці розподілу визначаються незалежно для кожного сеансу обслуговування, на які розбивається весь цикл обслуговування. Чисельне значення критерію задається відношенням середнього числа відмов в обслуговуванні до середнього числа вимог в сумарному входить потоці за весь цикл обслуговування. Його можна використовувати для оцінки ефективності системи обслуговування на будь-якому обраному часовому інтервалі протягом доби, т. я. значення запропонованого критерію залежить від довжини інтервалу між сеансами, яка визначається числом транспортних засобів на маршруті.
Отримані моделі адекватно відображають процес функціонування системи, що дає можливість прогнозувати безліч різних ситуацій і оцінювати наслідки пропонованих рішень. При цьому виникає можливість прогнозування транспортної забезпеченості населення та визначення кількісних значень ефективності функціонування системи міського громадського пасажирського транспортуПосилання
- Vel'mozhin, A. V., Gudkov, V. A., Kulikov, A. V., Serikov, A. A. (2002). Effektivnost' gorodskogo passazhirskogo obshchestvennogo transporta. Volgograd, 256.
- Venttsel', E. S. (2005). Teoriya veroyatnostey. Moscow: Vysshaya shkola, 576.
- Glurman, V. E. (2006). Teoriya veroyatnostey i matematicheskaya statistika. Moscow: Vysshaya shkola, 404.
- Borovkov, A. A. (1986). Teoriya veroyatnostey. Moscow: Nauka, 386.
- Kramer, G. (1975). Matematicheskie metody statistiki. Moscow: Mir, 638.
- Borovkov, A. A. (1984). Matematicheskaya statistika. Moscow: Nauka, 472.
- Matveev, V. F., Ushakov, V. G. (1984). Sistemy massovogo obsluzhivaniya. Moscow: MGU, 240.
- Kleynrok, L. (1979). Teoriya massovogo obsluzhivaniya. Moscow: Mashinostroenie, 432.
- Afanas'eva, L. G., Rudenko, I. V. (2012). G|G|∞ queues and their applications to the transport models analysis. Theory of Probability and its Applications, 57 (3), 375–395. doi: https://doi.org/10.4213/tvp4460
- Monsik, V. B., Skrynnikov, A. A., Fedotov, A. Y. (2010). Queuing system with group service of nonordinary flow of demands. Nauchniy vestnik Moskovskogo gosudarstvennogo tehnicheskogo universiteta grazhdanskoy aviatsii, 157, 42–50.
- Monsik, V. B., Skrynnikov, A. A., Fedotov, A. J. (2012). Multichannel queuing system indivisible group of applications with a queue of unlimited length. Nauchniy vestnik Moskovskogo gosudarstvennogo tehnicheskogo universiteta grazhdanskoy aviatsii, 184, 108–112.
- Banik, A. D. (2015). Single server queues with a batch Markovian arrival process and bulk renewal or non-renewal service. Journal of Systems Science and Systems Engineering, 24 (3), 337–363. doi: https://doi.org/10.1007/s11518-015-5268-y
- Sharma, R. (2014). Mathematical Analysis of Queue with Phase Service: An Overview. Advances in Operations Research, 2014, 1–19. doi: https://doi.org/10.1155/2014/240926
- Daw, A., Pender, J. (2019). On the distributions of infinite server queues with batch arrivals. Queueing Systems, 91 (3-4), 367–401. doi: https://doi.org/10.1007/s11134-019-09603-4
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Lev Raskin, Oksana Sira
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.