Феномен почуття провини як глибинний аспект особистості батьків, які мають дітей з обмеженими можливостями
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-30.%25pКлючові слова:
почуття провини, особистість, родина, дитина, емоції, психіка, адаптація, інтеграція, соціум.Анотація
У даній роботі розглянуто проблему внутрішнього емоційного стану батьків дітей з обмеженими можливостями, а саме почуття провини. Увага акцентувалась на проблемі впливу цього почуття на міжособистісні відносини у сім’ї. Проаналізовано психоаналітичний підхід до розгляду феномена почуття провини. Проведено теоретичний аналіз робіт зарубіжних і вітчизняних вчених, на основі якого зроблено висновок, що поряд з емпатією, почуття провини є моральною емоцією «вищого порядку». Також увага акцентувалась на особливостях сприйняття феномена почуття провини в різних психологічних школах. Проаналізовано, що почуття провини впливає на поведінку людини як негативно, так і позитивно. Розглянуто, що тривалий вплив почуття провини на психіку людини, глибоко впливає на її поведінку. Зроблено висновок, що почуття провини пов’язане з едипальною залежністю особистості від одного з батьків протилежної статі, а тому є причиною внутрішніх конфліктів. Акцентовано увагу на відмінностях сприйняття матір’ю та батьком інформації про хворобу дитини. Зроблено висновок, що значний вплив на адаптацію батьків до процесу виховання дитини з обмеженими можливостями має соціум. Також у цій роботі проаналізовано зв’язок внутрішнього емоційного стану батьків з особливостями психологічного стану дитини, яка має обмежені можливості. Розглянуто, що у системі реабілітації дітей головним чинником є робота з родиною, мобілізація її потенціалу в спільній роботі з лікарями. Зроблено висновок, що гармонізація як особистості батьків, так і оточуючого простору, необхідна для оптимізації процесу лікування, реабілітації та розвитку дитини загалом.
Посилання
Ветрила Т.Г. Успешное функционирование семейной
системы как основа развития и становления гармоничной
личности / Т.Г. Ветрила // Вестник психиатрии и психофармакотерапии. – 2008. – № 2 (14). – С. 27–31.
Забабурина О.С. Психологическая помощь родителям в воспитании детей с нарушениями развития: Пособие для педагогов-психологов / О.С. Забабурина, О.В. Максименко,
Е.А. Савина; под ред. Е.А. Савиной, О.В. Максименко. – М. :
Владос, 2008. – 223 с.
Кришталь В.В. Системная семейная психотерапия нарушений здоровья семьи / В.В. Кришталь // Медицинская психология. – 2007. – Т. 1. – № 2. – С. 3–8.
Концептуальні засади і методика глибинної психокорекції:
Підготовка психолога-практика: навч. посіб. / [Т.С. Яценко
(в співавторстві)]; за ред. Т.С. Яценко. – К. : Вища школа,
– 342 с.
Лейбин В. Постклассический психоанализ. Энциклопедия /
В.М. Лейбин. – М. : Издательский дом «Территория будущего», 2006. – 568 с.
Рахманов В.М. Семейная психотерапия у родителей детей
с ограниченными возможностями / В.М. Рахманов, Ю.Н.
Завалко, Р.В. Рахманов // Сучасні методи діагностики і лікування психічних і соматичних розладів психогенного походження (ХІІ Платонівські читання). Матеріали науковопрактичної конференції. – Харків, 2011. – С. 81–82.
Татенко В.О. Сучасна психологія: теоретично-методологічні проблеми: навч. посіб. / В.О. Татенко. – К. : Вид-во НАУдрук, 2009. – 228 с.
Ткачева В.В. Система психологической помощи семьям,
воспитывающим детей с отклонениями в развитии: автореф.
на соискание уч. степени д-ра психол. наук: спец. 19.00.10
«Коррекционная психология» / В.В. Ткачева; Моск. гос.
открытый пед. ун-т. им. М.А. Шолохова. – Н. Новгород,
– 46 с.
Тулегенова С.Ю. Психологический микроклимат в семье и особенности родительского отношения к детям с
ограниченными психическими возможностями / С.Ю. Тулегенова, Г.К. Тулегенова, С.К. Кудайбергенова // Тезисы Второй всероссийской научной конференции «Психологические
проблемы современной российской семьи» (25-27 октября
г.) : В 3-х частях. – 2 часть; под общ. ред. д-ра психол.
наук В.К. Шабельникова и канд. психол. наук А.Г. Лидерса. – М., 2005. – С. 261–263.
Фрейд З. По ту сторону принципа удовольствия / З.Фрейд. –
М., 2005. – 64 с.
Фрейд З. Лекции по введению в психоанализ / З. Фрейд. –
М., 2007. – 456 с.
Хорни К. Невроз и личностный рост. Борьба за самореализацию / К. Хорни; Б.С.К. Восточно-Европейский институт
психоанализа. – Санкт-Петербург, 1997. – 76 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.