Професійна діяльність як основа розвитку особистості майбутнього фахівця-психолога
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-28.%25pКлючові слова:
майбутній фахівець-психолог, генеза, особистість, професійна діяльність психолога, особистісно-професійне зростання, професійна поведінка, професійний розвиток.Анотація
Констатується, що в умовах сучасної системи освіти суттєво змінюється соціальна ситуація розвитку студентства та вихідних умов його особистісно-професійного розвитку. Зазначено, що освіта розглядається як процес професійної підготовки, який здійснюється в інтересах становлення і розвитку особистості, суспільства, держави. Акцентовано, що важливі завдання професійної підготовки майбутніх фахівців покладаються на викладача, який спроможний організувати цей процес та керувати ним на основі оптимізації та гуманізації. Встановлено, що суттєво зростає значення творчої активності мислення фахівця соціономічної сфери, розвитку його здібностей до самостійного вирішення проблем. Зазначено, що, виконуючи завдання професійної підготовки, він особисто повинен бути передусім висококваліфікованим професіоналом. Виокремлено напрямки впливу навчання на процес особистісно-професійного зростання майбутніх фахівців-психологів. Показано, що навчання у ВНЗ сприяє успішній адаптації студента до усвідомлення власного місця в організації та професійного статусу і професійних ролей; розумінню особливостей спілкування з керівниками, колегами та іншими співробітниками організації; виробленню навичок професійної поведінки та розумінню можливостей професійного розвитку. У результаті теоретичного аналізу зазначено, що професійна діяльність психолога може розглядатися у морфологічному, аксіологічному, праксиологічному і онтологічному аспектах. Виокремлено два підходи до дослідження генези професійної діяльності. Наголошено на найважливішому значенні особистісно-діяльнісної орієнтації в навчально-виховному процесі майбутнього психолога. Визначено чинники, за допомогою яких навчання у ВНЗ впливає на особистісно-професійне зростання майбутнього фахівця-психолога.
Посилання
Ананьев Б.Г. Избранные психологические труды. Т. 2. /
Б.Г. Ананьев. – М. : Педагогика, 1980. – 287 с.
Онуфрієва Л.А. Генеза професійної діяльності майбутніх фахівців соціономічних професій // Педагогіка та психологія:
актуальні питання наукових досліджень : матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 16 лютого
р.) / Л.А. Онуфрієва. – К. : ГО «Київська наукова організація педагогіки та психології», 2013. – С. 122–123.
Онуфрієва Л.А. Проблема розвитку особистості професіонала у сучасних дослідженнях/ Л.А. Онуфрієва // Проблеми
емпіричних досліджень в психології : матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції (5 – 6 грудня
р., м. Київ) / за ред. І.В. Данилюка, І.В. Ващенко. – К.
: ОВС, 2013. – Вип.1. – С. 204–209.
Онуфрієва Л.А. Психологічна готовність до професійної діяльності майбутніх педагогів // Традиції та інновації в педагогіці і психології : матеріали міжнародної науково-практичної
конференції (м. Львів, 6-7 квітня 2012 р.) / Л.А. Онуфрієва. –
Львів : Львівська педагогічна спільнота, 2012. – С. 18–21.
Панок В.Г. Структура та завдання практичної психології /
В.Г. Панок // Основи практичної психології. – К. : Либідь,
– С. 33–41.
Пономаренко В.А. Одухотворение профессиональной подготовки / В.А. Пономаренко // Ан тология современной психологии конца XX века (по материалам конфе ренции психологии созидания). – Казань, 2001. – С. 148–156.
Санникова О.П. Актуальные проблемы профессиональной
подготовки психологических кадров / О.П. Санникова //
Матер. Міжнар. наук. конф. «Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології», присвяченої 35-річчю наукової та педагогічної діяльності академіка С.Д. Максименка. –
К. : Міленіум, 2002. – Т.4. – 324 c.
Швалб Ю.М. Целеполагающее сознание (психологические
модели и исследования) / Ю.М. Швалб. – К. : Милленниум,
– С. 132–142.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.