Сучасна семантика та сенс терміну «ризик»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2225-6733.43.2021.21Ключові слова:
ризик, подія, невизначеність, час, ентропія, інформація, очікуваність ризику, синонімічністьАнотація
У роботі зроблено спробу змінити традиційний підхід до розуміння поняття «ризик» – від імовірнісних методів його оцінки до подійних, які вже давно завоювали для себе місце у науковому та прикладному середовищі за допомогою дослідження та застосування у найрізноманітніших галузях діяльності: від економіки та бізнесу до соціальних та виробничих сфер. За основу запропонованої методики прийнятий подійний підхід, в якому основна роль відводиться послідовності подій у їх тимчасовій залежності, причинно-наслідкових зв'язків, що змінюються у часі від прогнозованого до реального, а також ентропійного підходу, що забезпечує смислове наповнення поняття «ризик» інформацією про достовірність та передбачуваність, серед прогнозованих подій у момент часу, нескінченно наближений до сьогодення. Вивчено синонімічність терміну та його семантичний та функціональний сенси для різних систем та сфер застосування, виділено однозначні властивості основних синонімів та функцій, а також суб'єктно-об'єктна складова описів шуканого терміну, які найбільш часто зустрічаються. Подано функціональну модель процесу ризикоутворення в подійно-логічній системі координат: час, інформація, енергія. Наведено результати дослідження експертних оцінок різних інтерпретацій терміна «ризик» у порівнянні з їхньою пріоритетністю у споживача у зазначеній системі координат. Кінцевим результатом роботи є запропоноване поняття терміна «ризик», яке ґрунтується на таких властивостях як бінарність, очікуваність, дихотомічність, невизначеність та векторність у координатах «час-інформація-ентропія», які в сукупності складають основу можливих ризиків у їхній часовій інтерпретації для конкретної системи
Посилання
Найт Ф.Х. Риск, неопределённость и прибыль / Ф.Х. Найт. – М. : Дело, 2003. – 359 с.
Sommestad T. Probabilistic relational model for security risk analysis / T. Sommestad, M. Ekstedt, P.A. Johnson // Computer & Security. – 2010. – Vol. 29, № 6. – Pp. 659-679. – Mode of access: https://doi.org/10.1016/j.cose.2010.02.002.
Миков Д.А. Управление информационными рисками в системах дистанционного мониторинга состояния объекта : дис. … канд. техн. наук : 05.13.01 / Миков Дмитрий Александрович. – М.: МГТУ им. Баумана, 2018. – 156 с.
Абрамов М. А. Вероятностная оценка как средство управления системой защиты информационных ресурсов предприятия / М.А. Абрамов // Информационные технологии и математическое моделирование: сб. материалов IX Всерос. научно-практ. конф. с межд. участием. – Анжеро-Судженск: Издательство Томского университета, 2010. – С. 3-7.
Бернстайн П. Против богов. Укрощение риска / П. Бернстайн. – М.: Олимп-бизнес, 2002. – 400 с.
Волченко В.В. Риск в опыте философской рефлексии / В.В. Волченко // Концепт. – 2016. Т. 11. – С. 1181-1185.
Волошин В.С. Риски, событийность, энтропия / В.С. Волошин, А.В. Лямзин // Актуальні проблеми безпеки на транспорті, в енергетиці, інфраструктурі: Межд. наук.-практ. конф. – Херсон, 2021. – С. 223-227.
Делез Ж. Логика смысла / Ж. Делез. – М.: Академический Проект, 2011. – 472 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Журнал "Вісник Приазовського державного технічного університету. Серія: Технічні науки" видається під ліцензією СС-BY (Ліцензія «Із зазначенням авторства»).
Дана ліцензія дозволяє поширювати, редагувати, поправляти і брати твір за основу для похідних навіть на комерційній основі із зазначенням авторства. Це найзручніша з усіх пропонованих ліцензій. Рекомендується для максимального поширення і використання неліцензійних матеріалів.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди, які стосуються неексклюзивного поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.