Синтез і технічна реалізація систем керування з дискретними дробовими інтегрально-диференціальними регуляторами
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2018.139892Ключові слова:
астатична система, дробове інтегрування, дробове диференціювання, алгоритм швидкого розрахунку дробового інтегралуАнотація
Досліджено замкнені системи з дробовим порядком астатизму, які для багатьох технічних об’єктів забезпечують кращі динамічні і статичні показники порівняно з системами з цілочисельним порядком. На підставі аналізу частотних характеристик, перехідних процесів і модифікованого критерію оцінки якості отримано оптимальні співвідношення між параметрами бажаної передавальної функції. Надано нормовані перехідні функції, на підставі яких може бути обрано бажаний порядок астатизму системи і визначено структуру і параметри регулятора.
Розглянуто процес стабілізації потужності різання фрезерного верстата, як приклад систем з нелінійними параметричними і структурними залежностями по каналах управління і збурення. Показано, що дробові інтегрально-диференційні регулятори дозволяють забезпечити порядок астатизму від 1.3 до 1.7 та припустиме перерегулювання в широкому діапазоні зовнішніх впливів.
Розроблено метод наближеного розрахунку дробових інтегралів, заснований на апроксимації старших коефіцієнтів розкладання в ряд геометричною прогресією. Це забезпечує скорочення необхідних обсягів пам'яті для зберігання масивів коефіцієнтів і історії вхідних сигналів та вимагає значно менших витрат часу процесора. Для процесорів Intel® Quark™ SoC X1000 та FPGA Altera Cyclone V період квантування склав одиниці мікросекунд, для Atmega328 – одиниці мілісекунд. Це дозволяє реалізувати дробові інтегрально-диференційні регулятори на базі широко поширених сучасних мікропроцесорів і застосовувати методи дробово-інтегрального числення для синтезу швидкодіючих систем автоматичного управління. Запропоновані методи синтезу і реалізації дискретних дробових інтегрально-диференційних регуляторів може бути застосовано для об'єктів управління як з дробовим, так і цілочисельним порядком диференційних рівнянь
Досліджено замкнені системи з дробовим порядком астатизму, які для багатьох технічних об’єктів забезпечують кращі динамічні і статичні показники порівняно з системами з цілочисельним порядком. На підставі аналізу частотних характеристик, перехідних процесів і модифікованого критерію оцінки якості отримано оптимальні співвідношення між параметрами бажаної передавальної функції. Надано нормовані перехідні функції, на підставі яких може бути обрано бажаний порядок астатизму системи і визначено структуру і параметри регулятора.
Розглянуто процес стабілізації потужності різання фрезерного верстата, як приклад систем з нелінійними параметричними і структурними залежностями по каналах управління і збурення. Показано, що дробові інтегрально-диференційні регулятори дозволяють забезпечити порядок астатизму від 1.3 до 1.7 та припустиме перерегулювання в широкому діапазоні зовнішніх впливів. Розроблено метод наближеного розрахунку дробових інтегралів, заснований на апроксимації старших коефіцієнтів розкладання в ряд геометричною прогресією. Це забезпечує скорочення необхідних обсягів пам'яті для зберігання масивів коефіцієнтів і історії вхідних сигналів та вимагає значно менших витрат часу процесора. Для процесорів Intel® Quark™ SoC X1000 та FPGA Altera Cyclone V період квантування склав одиниці мікросекунд, для Atmega328 – одиниці мілісекунд. Це дозволяє реалізувати дробові інтегрально-диференційні регулятори на базі широко поширених сучасних мікропроцесорів і застосовувати методи дробово-інтегрального числення для синтезу швидкодіючих систем автоматичного управління. Запропоновані методи синтезу і реалізації дискретних дробових інтегрально-диференційних регуляторів може бути застосовано для об'єктів управління як з дробовим, так і цілочисельним порядком диференційних рівняньПосилання
- Mandelbrot, B. B. (2009). Fraktalyi i haos. Mnozhestvo Mandelbrota i drugie chudesa. [Fractals and chaos. Mandelbrot set and other wonders]. Izhevsk: NIC "Regulyarnaya i haoticheskaya dinamika", 392.
- Freeborn, T. J., Maundy, B., Elwakil, A. S. (2015). Fractional-order models of supercapacitors, batteries and fuel cells: a survey. Materials for Renewable and Sustainable Energy, 4 (3). doi: https://doi.org/10.1007/s40243-015-0052-y
- Uchaikin, V. (2008). Metod drobnyh proizvodnyh [Method of fractional derivative]. Ul'yanovsk: «Artishok», 512.
- Das, S. (2008). Functional Fractional Calculus for System Identification and Controls. Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 240. doi: https://doi.org/10.1007/978-3-540-72703-3
- Tarasov, V. E. (2005). Fractional Liouville and BBGKI equations. Journal of Physics: Conference Series, 7, 17–33. doi: https://doi.org/10.1088/1742-6596/7/1/002
- Gebhart, B., Dzhaluriya, Y., Mahadzhan, R., Sammakiya, B. (1991). Svobodnokonvektivnyie techeniya, teplo- i massoobmen [Freeconventional flow, heat and mass transfer]. Moscow: Mir, 678.
- Aoki, Y., Sen, M., Paolucci, S. (2005). Approximation of transient temperatures in complex geometries using fractional derivatives. Technical Note of department of aerospace of Notre Dam, 21.
- Petras, I. The fractional – order controllers: Methods for their synthesis and application. Available at: https://arxiv.org/abs/math/0004064
- Jumarie, G. (2011). Path probability of random fractional systems defined by white noises in coarse-grained time. Application of fractional entropy. Fractional Differential Calculus, 1, 45–87. doi: https://doi.org/10.7153/fdc-01-03
- Baleanu, D., Machado, J. A. T., Luo, A. C. J. (Eds.) (2012). Fractional dynamics and control. New York: Springer, 309. doi: https://doi.org/10.1007/978-1-4614-0457-6
- Xue, D., Chen, Y. Q., Atherton, D. P. (2007). Linear Feedback Control: Analysis and Design with MATLAB. SIAM, 354. doi: https://doi.org/10.1137/1.9780898718621
- Petras, I., Podlubny, I., O'Leary, P. (2002). Analogue realization of Fractional Order Controllers. FBERG, Tech. University of Kosice, 84.
- Marushchak, Y., Kopchak, B. (2015). Synthesis of automatic control systems by using binomial and Butterworth standard fractional order forms. Computational problems of electrical engineering, 5 (2), 89–94.
- Krivolapova, L. I., Kravcova, O. A., Sokolov, S. V. (2015). Fraktal'naya razmernost' – ocenochnaya mera kachestva poverhnosti metalloprokata. Doklady TUSURa, 1, 142–147.
- Busher, V., Yarmolovich, V. (2014). Modeling and Identification of Systems with Fractional Order Integral and Differential. Electrotechnical and Computer Systems, 15 (91), 52–56.
- Abramov, F. N., Kovalenko, V. V., Lyubimov, V. E. et. al. (1983). Spravochnik po obrabotke metallov rezaniem. Kyiv: Tekhnіka, 239.
- Vodichev, V. A., Gulyu, M. V., Muhammed, M. A. (2005). Primenenie fazzi-regulyatora v elektromekhanicheskoy sisteme avtomatizacii metalloobrabotki. Visnyk NTU «Kharkivskyi politekhnichnyi instytut », 45, 504–505.
- Lutsenko, I., Tytiuk, V., Oksanych, I., Rozhnenko, Z. (2017). Development of the method for determining optimal parameters of the process of displacement of technological objects. Eastern-European Journal of Enterprise Technologies, 6 (3 (90)), 41–48. doi: https://doi.org/10.15587/1729-4061.2017.116788
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Victor Busher, Ali Aldairi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.