Вплив матеріалу та технологічних факторів на поліпшення експлуатаційних властивостей деталей машин рельєфами та плівковими покриттями
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2018.142924Ключові слова:
експлуатаційні властивості, підшипники кочення, аустенітні сталі, регулярні рельєфи, глибокі отвориАнотація
Розглянуто сумісний вплив попереднього холодного пластичного деформування і екологічних мастильних речовин рослинного походження на поліпшення оброблюваності аустенітних сталей. Це розширює застосування таких сталей як конструкційного матеріалу у машинобудуванні. Досліджено також вплив мікро- та макрорельєфів оброблюваних деталей як технологічного та експлуатаційного факторів. Перший з них полягає у поділі припуску при обробці глибоких отворів, а другий – у поліпшенні експлуатаційних характеристик поверхні деталі. Вивчено вплив плівкових покриттів на підвищення довговічності підшипників кочення. Зокрема, встановлено, що такі покриття заліковують мікротріщини від шліфування обойм та тіл кочення і підвищують надійність цих відповідальних деталей підняттям рівня мікротвердості. Показано, що кривизну твірної глибоких отворів слід зменшувати шляхом зміни напрямків головних рухів на суміжних операціях. Установлено, що на спадковість у механічній обробці треба звертати особливу увагу.
Обґрунтовані шляхи поліпшення оброблюваності аустенітних сталей. Це використання попереднього холодного пластичного деформування для виконання частини роботи різання і переведення парамагнітного стану сталей у магнітний. Також, це застосування при різанні екологічно чистих мастил рослинного походження. Установлено подвійне призначення рельєфів поверхні деталі – технологічне та експлуатаційне. Перше з них виконується спеціальним протяжним інструментом і ефективне при обробці глибоких отворів. Друге призначення полягає у створенні лабіринтів для мастила і поділу оболонок на окремі елементи. Вивчено механізм дії вакуумних плівкових покриттів на надійність підшипників кочення, що полягає у заліковуванні мікротріщин від попередньої абразивної обробки і підвищенні твердості поверхні. Показано, що зменшення висоти кривизни глибокого отвору досягається зміною головного руху суміжних операцій.
Результати дослідження є основою для створення технологій відповідальних деталей машин у виробництвіПосилання
- DSTU 2860:1994. Reliability of technology. Terms and definitions (1995). Kyiv: Gosstandart of Ukraine, 26.
- Tkachuk, N. A., Dyachenko, S. S., Posvyatenko, E. K. et. al. (2018). Continuous and discrete-continual modification of parts surfaces. Kharkiv: Planet-Print, 259.
- ISO14577–3:2015. Metallic materials. Instrumented indentation test for hardness and materials parameters. Part 3: Calibration of reference blocks (2015). Geneva, ISO Publ, 8.
- Trent, E. M. (1984). Metal Cutting. Elsevier, 254. doi: https://doi.org/10.1016/c2013-0-00966-8
- Enahoro, H. E. (1966). Effekt of cold – working on chip formation in metal cutting. Ann. C.S.R.P., 13, 251–261.
- Wagner, H. D., Lourie, O., Zhou, X. F. (1999). Macrofragmentation and microfragmentation phenomena in composite materials. Composites Part A: Applied Science and Manufacturing, 30 (1), 59–66. doi: https://doi.org/10.1016/s1359-835x(98)00072-4
- Oliver, W. C., Pharr, G. M. (2004). Measurement of hardness and elastic modulus by instrumented indentation: Advances in understanding and refinements to methodology. Journal of Materials Research, 19 (1), 3–20. doi: https://doi.org/10.1557/jmr.2004.0002
- Marchenko, А., Tkachuk, M., Sobol, O. et. al. (2017). Innovative technologies of composite strengthening of elements surfaces for defense and energy industries products. Mechanics and machine building, 1, 234–246. Available at: http://repository.kpi.kharkov.ua/bitstream/KhPI-Press/33143/1/MM_2017_1_Marchenko_Innovatsiini.pdf
- Chatterjee-Fisher, R., Eisel, F. V., Hofmann, R. et. al.; Supov, A. V. (Ed.) (1990). Nitriding and carbonitriding. Moscow: Metallurgy, 280.
- Falub, C. V., Karimi, A., Ante, M., Kalss, W. (2007). Interdependence between stress and texture in arc evaporated Ti–Al–N thin films. Surface and Coatings Technology, 201 (12), 5891–5898. doi: https://doi.org/10.1016/j.surfcoat.2006.10.046
- Stout, K. Y., Dong, W. P., Mainsah, E. (1993). A Proposol for Standardisation of Asserment of Three–Dimensional Mikro-Topography-Part 1: Snrface Digitisation and Parametric Characterisation. Birmingham: The University of Birmingham, 21.
- Chen, X., Chen, G. (2009). On the thermally induced cracking of a segmented coating deposited on the outer surface of a hollow cylinder. Surface and Coatings Technology, 203 (9), 1114–1120. doi: https://doi.org/10.1016/j.surfcoat.2008.10.002
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Eduard Posviatenko, Nataliia Posviatenko, Ruslan Budyak, Ludmila Shvets, Yurii Paladiichuk, Petro Aksom, Ilya Rybak, Bogdan Sabadash, Valentyn Hryhoryshen
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.