Використання адаптивних онтологій в інтелектуальних системах прийняття рішень
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2009.20838Ключові слова:
онтологія, інтелектуальний агент, система прийняття рішеньАнотація
Стаття присвячена функціонуванню інтелектуального агента. Для моделювання поведінки інтелектуального агента використано мережі Петрі і метод онтології. Показано, що модель поведінки, що розвивається, може бути перетворена в асинхронному завданні динамічного програмування.
Посилання
- Каменнова М.С. Каменнова. ”Корпоративные информационные системы: технологии и решения”. Системы Управления Базами Данных № 3/1995 стр. 88-99.
- Гаврилова Т. А. Базы знаний интеллектуальных систем / Т.А.Гаврилова, В.Ф.Хорошевский. –СПб: Питер, 2001. – 384с.
- Рассел С., Норвиг П. Искусственный интеллект. - М.,С.-П.,К.: Вильямс, 2006. - 1408с.
- Логика рассуждений и ее моделирование / Под ред. Д.А.Поспелова. – М.: Науч. совет по комплекс. пробл. ”Кибернетика” АН СССР, 1983. – 180 с.
- Питерсон Дж. Теория сетей Петри и моделирование систем. – М.: Мир, 1984. – 264с.
- Цветков 93 Цветков А. М. ”Разработка алгоритмов индуктивного вывода с использованием деревьев решений”. Кибернетика и системный анализ. - 1993. - № 1. - С. 174-178.
- Аверкин А. Н., Батыршин И. 3., Блишун А. Ф., Силов В. Б., Тарасов В. Б. Нечеткие множества в моделях управления и искусственного интеллекта // Под ред. Д. А. Поспелова. М.: Наука, 1986.
- Даревич Р. Р., Досин Д. Г., В. В. Литвин. Mетод автоматичного визначення інформаційної ваги понять в онтології бази знань // Відбір та обробка інформації. – 2005. – Вип. 22(98). – С. 105-111.
- Литвин В.В., Голощук Р.О. Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень на основі адаптивних онтологій. – тези VI міжнародної конференції „Математичне та програмне забезпечення інтелектуальних систем. – Дніпропетровськ. – 12-14 листопада 2008р. – С.208-209.
- Свами М., Тхуласираман К. Графы, сети и алгоритмы. - М., 1984.
- Месарович М., Мако Д., Такахара И. Теория иерархических многоуровневых систем. – М.: Мир, 1973. – 344 с.
- Даревич Р.Р., Досин Д.Г., Литвин В.В., Назарчук З.Т. Оцінка подібності текстових документів на основі визначення інформаційної ваги елементів бази знань // Штучний інтелект. - №3. – 2006. – С.500-509.
- Bertsekas, D. P. (2000). Dynamic Programming and Optimal Control, Vols. 1 & 2, 2nd ed. Athena Scientific.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2014 Василь Володимирович Литвин, В. Я. Крайовський, Н. Б. Шаховська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.