Оцінка важливості показників методом попарного порівняння при скаляризації векторного критерію
DOI:
https://doi.org/10.15587/1729-4061.2015.40567Ключові слова:
метод аналізу ієрархій, метод попарних порівнянь, вагові коефіцієнти, оцінка показниківАнотація
Розглянуто загальний конструктивний недолік традиційних методик оцінки важливості приватних показників об'єктів, який викликаний недостатньою адекватністю процедури розрахунку вагових коефіцієнтів. Для оцінки важливості показників якості об'єкта запропонована модифікована процедура попарних порівнянь. При цьому у разі, якщо елементи матриці попарних порівнянь, сформованої за результатами опитування експертів, не узгоджені, то реалізується корекція цієї матриці.
Посилання
- Saaty, T. L. (1986). Axiomatic Foundation of the Analytic Hierarchy Process. Management Science, 32 (7), 841–855. doi: 10.1287/mnsc.32.7.841
- Voevodin, V. V. (1962). Some methods for solving the eigenvalue problem. Computational Mathematics and Mathematical Physics, 2 (1), 15–24.
- Wilkinson, D. (1970). Algebraic eigenvalue problem. Nauka, Moscow, 564.
- Lancaster, K. J. (1968). Mathematical Economics. Macmillan, New York, 411.
- Andreychikov, A. V., Andreichikova, O. A. (2002). Analysis, synthesis, planning decisions in the economy. Finance and Statistics, Moscow, 368.
- Saaty, T. (1989). Decision. Analytic hierarchy process. Translate from Eng. Radio and communication, Moscow, 316.
- Minu, M. (1990). Mathematical Programming: Translate from French. Nauka, Moscow, 488.
- Taha, H. A. (2003). Operations Research – An Introduction. 7th edition. Prentice Hall, Inc., New Jersey, 813.
- Varian, H. R. (1992). Microeconomic analysis. 3rd edition. Norton, New York, 506.
- Samarsky, A. A., Gulin, A. V. (1989). Numerical methods. Nauka, Moscow, 468.
- Ivanov, V. V. (1986). Methods of computer calculations. Science. Dumka, Kiev, 584.
- Raskin, L. G., Sirya, O. V. (2003). Formation scalar criterion preferences based on the results of pairwise comparisons of objects. System analysis, management and information technology. Bulletin of NTU “KPI”, 6, 63–68.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Татьяна Игоревна Каткова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Ліцензійний договір – це документ, в якому автор гарантує, що володіє усіма авторськими правами на твір (рукопис, статтю, тощо).
Автори, підписуючи Ліцензійний договір з ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР», мають усі права на подальше використання свого твору за умови посилання на наше видання, в якому твір опублікований. Відповідно до умов Ліцензійного договору, Видавець ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» не забирає ваші авторські права та отримує від авторів дозвіл на використання та розповсюдження публікації через світові наукові ресурси (власні електронні ресурси, наукометричні бази даних, репозитарії, бібліотеки тощо).
За відсутності підписаного Ліцензійного договору або за відсутністю вказаних в цьому договорі ідентифікаторів, що дають змогу ідентифікувати особу автора, редакція не має права працювати з рукописом.
Важливо пам’ятати, що існує і інший тип угоди між авторами та видавцями – коли авторські права передаються від авторів до видавця. В такому разі автори втрачають права власності на свій твір та не можуть його використовувати в будь-який спосіб.