Дослідження використання IT для протидії поширенню російської дезінформації в медіапросторі в умовах війни
DOI:
https://doi.org/10.32782/2225-6733.44.2022.1Ключові слова:
IT-армія, кіберармія, пропаганда, дезінформація, фейки, війна, соціальні мережі, ІнтернетАнотація
В умовах повномасштабної війни Росії проти України важливу роль відіграє її інформаційна складова. Крім боротьби безпосередньо на фронті, зараз триває й інформаційна війна. Російська влада використовує всі можливі засоби для сіяння паніки, дезорієнтації та дезінформації серед українців. Основним джерелом поширення маніпулятивного контенту та дезінформації є соціальні мережі та інтернет-ресурси. Проблема протидії дезінформації виступає одним з найважливіших й найактуальніших сьогочасних питань. Бо для перемоги над ворогом, окрім перемоги саме армії, необхідно також одержати перемогу й на інформаційному фронті, тобто повернути свідомість частини українців у національний медіапростір. Зараз замість підходів, що розглядають проблему протидії дезінформації з точки зору інформаційної політики, більш дієвими є підходи з використанням сучасних інформаційних технологій. Для виявлення та нейтралізації загроз в інформаційному просторі з початком війни Міністерством цифрової трансформації України було створено IT-армію України, що є об’єднанням спеціалістів інформаційних технологій, фахівців у сфері цифрового розвитку та діджиталізації та волонтерів. Кібервійська України на своєму фронті протидіють дезінформації з боку РФ. Таким чином, IT-армія України відіграє важливу роль у наближенні перемоги над країною-агресором. Стаття присвячена аналізу способів використання IT для протидії поширенню російської пропаганди та дезінформації в українському медіапросторі в умовах війни. У статті розглянуто терміни «пропаганда», «фейк» та «дезінформація», представлено методи поширення неправдивої інформації в інформаційному просторі, описано способи протидії ворогу, що використовують воїни кіберармії
Посилання
Шульська Н.М. Медіаманіпуляції в умовах російсько-української війни (на прикладі локальних ЗМІ) / Н.М. Шульська, Р.С. Зінчук // Південний архів (філологічні науки). – 2022. – № 90. – С. 68-76. – Режим доступу: https://doi.org/10.32999/ksu2663-2691/2022-90-9.
Калниболотська Є.В. Забезпечення інформаційної безпеки України в соціальних мережах в умовах повномасштабної воєнної агресії Російської Федерації проти України / Є.В. Калниболотська. – Київ, 2022. – 69 с. – Режим доступу: https://er.nau.edu.ua/handle/NAU/55680.
Про введення в дію плану оборони України та Зведеного плану територіальної оброни України : Рішення Ради нац. безпеки і оборони України від 24 лютого 2022 р. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0033525-22#Text.
Мельникова-Курганова О.С. Соціальні комунікації в блокадному Маріуполі: особливості, їх види, типи комунікаторів / О.С. Мельникова-Курганова // Інформація, комунікація, суспільство: матеріали 11-ї Міжнародної наукової конференції ICS-2022. – Львів: Видавництво Львівської політехніки. – 2022. – С. 182-183.
Воронко О.Ю. Пропаганда 2.0 / О.Ю. Воронко // Соціально-політичні студії : наук. альманах. – 2020. – № 4. – С. 15-19.
Кантур О.М. Актуальні проблеми протидії інформаційним загрозам у соціальних медіа під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну / О.М. Кантур // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2022. – № 2. – С. 102-110. – Режим доступу: https://doi.org/10.32886/instzak.2022.02.11.
Черпак Т.В. Інституційні проблеми інформаційної політики на сході України / Т.В. Черпак // Вісник Дніпропетровського університету. – 2017. – № 1. – С. 86-95. – (Серія: Філософія. Соціологія. Політологія).
Офіційний сайт боротьби проти ворога на it-фронті – IT ARMY of Ukraine [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://itarmy.com.ua.
Із кого і чого складається ІТ-армія України? Звіт Центру дослідження безпеки у Цюриху [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://dev.ua/news/it-armiya-ukrainy-1656515927.
Канал «StopRussia | MRIYA» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://mriya.social/projects/channel.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Журнал "Вісник Приазовського державного технічного університету. Серія: Технічні науки" видається під ліцензією СС-BY (Ліцензія «Із зазначенням авторства»).
Дана ліцензія дозволяє поширювати, редагувати, поправляти і брати твір за основу для похідних навіть на комерційній основі із зазначенням авторства. Це найзручніша з усіх пропонованих ліцензій. Рекомендується для максимального поширення і використання неліцензійних матеріалів.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди, які стосуються неексклюзивного поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.