Експертна система психоневрологічних захворювань з використанням методу диференціальної діагностики
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6733.45.2022.276223Ключові слова:
експертна система, фрейм, механізм прийняття рішень, база знаньАнотація
Стаття розкриває тему розробки експертної системи психоневрологічних захворювань з використанням методу диференціальної діагностики. Завдання системи диференціальної медичної діагностики – визначити захворювання, якими може страждати пацієнт, на підставі даних спостереження за його симптомами. Метод, який використовується під час діагностики захворювання, – диференціальний. Цей метод відсіює хвороби через невідповідності будь-яким фактам або симптомам, що в кінці має призвести до єдиної можливої хвороби. Розроблена і реалізована експертна система (ЕС) включає в себе: механізм звернення до бази даних симптомів по кожному з корелюючих захворювань, алгоритм формування вхідних параметрів ЕС, метод прийняття рішень на основі логічного механізму. У роботі досліджено та проаналізовано різноманітні механізми ухвалення рішень, що дозволило уникнути недоліків та покращити роботу експертної системи. Робота ЕС спирається на базу знань симптомів. База даних є сукупністю диференційно-діагностичних ознак, відповідних частот зустрічальності для кожного з діагностованих захворювань. В додатку є два режими роботи: режим роботи з базою знань, який забезпечує безпосередньо роботу з базою даних та підтримку всіх необхідних операцій для повного функціонування системи. Режим аналізу, в якому фахівець отримує підтримку в прийнятті рішення при постановці діагнозу. Користувач встановлює наявні симптоми пацієнта, після чого відбувається обробка введених даних. Наприкінці користувач отримує результат проведеного аналізу з найбільш ймовірного діагнозу до найменш ймовірного з розрахованою оцінкою відповідності. Така система має високу ефективність, надійність, доступність для розуміння та продуктивність. Застосування такої системи дозволяє уникнути надмірності інформації, тим самим зменшити час для первинної обробки даних
Посилання
Кузьминов О.М. Формализация клинической информации для оптимизации лечебно-диагностического процесса в терапевтической практике / О.М. Кузьминов, В.И. Фетисова, И.В. Синица // Научный результат. – 2016. – Т. 2, № 2. – С. 4-9. – (Серия: Медицина и фармация). – Режим доступа: https://doi.org/10.18413/2313-8955-2016-2-2-4-9.
Russel S. Artificial Intelligence: A Modern Approach / S. Russel, P. Norvig. – 3rd Edition. – Pearson Education Limited, 2009. – 1099 p.
Poli R. Exact Schema Theory for Genetic Programming and Variable-Length Genetic Algorithms with One-Point Crossover / R. Poli // Genetic Programming and Evolvable Machines. – 2001. – № 2. – Pp. 123-163. – Mode of access: https://doi.org/10.1023/A:1011552313821.
Kirillov V. Technology of Creation of an Expert System for Diagnosing Thyroid Pathology Based on a Set of Qualitative Signs of Cell Atypia / V. Kirillov, A. Gladyshev, E. Demidchik // Microscopy Research and Technique. – 2010. – № 73. – Pp. 1091-1100. – Mode of access: https://doi.org/10.1002/jemt.20853.
Semenkina M. Hybrid self-configuring evolutionary algorithm for automated design of fuzzy classifier / M. Semenkina, E. Semenkin // Advances in Swarm Intelligence. – 2014. – Рp. 310-317. – Mode of access: https://doi.org/10.1007/978-3-319-11857-4_35.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Журнал "Вісник Приазовського державного технічного університету. Серія: Технічні науки" видається під ліцензією СС-BY (Ліцензія «Із зазначенням авторства»).
Дана ліцензія дозволяє поширювати, редагувати, поправляти і брати твір за основу для похідних навіть на комерційній основі із зазначенням авторства. Це найзручніша з усіх пропонованих ліцензій. Рекомендується для максимального поширення і використання неліцензійних матеріалів.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди, які стосуються неексклюзивного поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.